Babits-emlékév Esztergomban

A város áprilistól decemberig tartó programsorozattal emlékezik a költőfejedelemre.EsztergomAz előhegyi nyaraló – melynek híres autogramfala a 20. századi magyar irodalmi élet jeles képviselőinek aláírását őrzi – ma múzeumként működik. A Babits Emlékház április elsején nyitotta meg kapuit.

A város áprilistól decemberig tartó programsorozattal emlékezik a költőfejedelemre.

Esztergom

Az előhegyi nyaraló – melynek híres autogramfala a 20. századi magyar irodalmi élet jeles képviselőinek aláírását őrzi – ma múzeumként működik. A Babits Emlékház április elsején nyitotta meg kapuit. Az emlékévi programsorozat holnap a Központi Kávéházban – az Esztergomi Diákszínkör, Szegő Csaba és a Zsolt Nándor Zeneiskola közreműködésével – kezdődik. A szeretgom.hu portál szerint a programsorozat májusban a Széchenyi téren folytatódik, ahol Babits megzenésített verseit a Misztrál együttes tolmácsolásában hallhatja a közönség. A diákoknak ugyanekkor Ki vagy nekem Babits Mihály? címmel irodalmi és művészeti pályázatot hirdetnek. A Múzeumok Éjszakájára a Babits Emlékház is különféle programokkal készül. Az emlékév keretében augusztusban a Várszínházban a soproni Petőfi Színház mutatja be a Jónás könyvét. Szeptemberben az iskolásokat filmvetítésre várják. Októberre ünnepélyes faültetést és az ötven éven felettieknek szavalóversenyt terveznek. Novemberben és decemberben a főiskolán, a Laskai Osvát Antikváriumban és a Szent Adalbert Központban is lesznek Babits Mihály életművét bemutató programok és előadások.

Babits Mihály és felesége, Tanner Ilona (művésznevén Török Sophie) az 1920-as években vásárolta meg a szoba-konyhás házikót az Előhegyen, a nyaralót később fokozatosan kibővítették. Babits tizenhárom nyarat töltött itt. A villa déli oldalán található az az üveges veranda, ahol alkotni szokott. Itt írta egyebek között a Jónás könyvét is. Halála után az özvegye nem szívesen látogatta a házat. 1943-ban járt ott utoljára. Ekkor elszállíttatta a legfontosabb bútorokat, tárgyakat és könyveket. Ami ott maradt, azt idegenek hordták szét. A háborút követően örömlányok lakták, majd egy tanár vette bérbe, őt egy rendőr törzsőrmester követte. Egy gazdálkodó, aki szükséglakásként kapta meg a házat, kecskéket és baromfit tartott az épületben. A Babits-villa további pusztulását az Országos Műemléki Felügyelőség akadályozta meg. Helyreállítása után 1961 nyarán nyitották meg az emlékházat. 2008-ban teljesen felújították. Ma pont úgy néz ki, mint fénykorában, amikor Babits Mihály és Török Sophie vendégei – a magyar irodalmi élet jeles alakjai – kézjegyüket hagyták a villa autogramfalán.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?