Az utolsó hóhér vallomása

Fontaine-de-Vaucluse. Még egész pontosan emlékszik az első halálos ítélet végrehajtására. „Tizenhat éves voltam, amikor apám megkérdezte, hogy lenne-e kedvem végignézni. Állj csak oda két méterre a nyaktilótól, akkor nem zavarod a hóhérsegédeket” – mondta.

A mecsetből felhangzott a müezzin imája és apám így szólt: „Eljött az ideje. Megjelent az elítélt két börtönőr kíséretében. Fejét átdugták a nyaktiló nyílásán és tíz másodpercen belül lehullott a feje.“

Nem ez volt az egyetlen kivégzés, amelyet Fernand Meysonnier átélt. Több mint kétszáz alkalommal segédkezett halálos ítélet végrehajtásánál. A hetvenkét éves férfi ma visszavonultan él a franciaországi Provence festői falujában, Fontaine-de-Vaucluse-ben. Ő Franciaország utolsó, még életben lévő hóhéra. Évtizedek óta most először törte meg a hallgatást, és számolt be arról a huszonegy esztendőről, amely alatt a franciák által megszállt Algériában működtette a nyaktilót.

Apja főfoglalkozásban algíri bártulajdonos volt, mellékesen pedig a városi főhóhér. 1947-ben látott hozzá, hogy fiával megismertesse a szakma fogásait. Amikor megindult az algériaiak szabadságharca, sűrűn zúdult le a nyaktiló bárdja – havonta öt-hat alkalommal.

Valahányszor halálos ítélet született, az államügyész felhívta telefonon Fernand apját a bárban. Erre teherautóra rakták a ládába csomagolt nyaktilót, felállították a börtön udvarán, és hajnalig ott várakoztak. A nyilvános kivégzéseket ugyanis 1939-ben betiltották.

Hóhérkodásának vége felé az apa mind gyakrabban engedte át fiának a nyaktiló kezelését. Rendszerint első hóhérsegédi minőségben vett részt a kivégzéseken. Az volt a feladata, hogy a halálra ítélt fejét átdugja a nyaktiló nyílásán és szorosan lefogja, amíg a bárd le nem zuhan. „Nem szabad gondolkodási időt adnod a fickónak. Ha megmozdítja a fejét, akkor a bárd elakad a nyakán és neked késsel kell a törzstől elválasztanod” – figyelmeztette őt az apja. Algéria függetlenné válása után Fernand Meysonnier otthagyta az országot és sikeres vendéglős lett Tahitin. Tíz évvel ezelőtt tért vissza Franciaországba és megnyitotta falujában az Igazságosság és büntetés múzeumát. A vállalkozás kudarcba fúlt, a kiállított tárgyak – középkori kínzóeszközök, egy preparált koponya és az utolsó brit hóhér feljegyzései – a pincébe kerültek. Meysonnier lakásában még ma is ott áll egy mininyaktiló, amelyet 15 éves korában barkácsolt számára az apja. Ugyanott két szürke papagáj ugrál kalitkájában és rikoltozza: „Le a fejével! Éljen soká Meysonnier!“

Franciaország utolsó hóhéra robusztus külsejű, jó humorú. Pedig májrákban szenved – ez lehet a magyarázat arra, miért éppen most kezd tapasztalatairól beszélni.

Most jelenik meg Franciaországban első könyve Egy hóhér szavai címmel. Célja eloszlatni a „véreskezű hóhérról“ elterjedt középkori feltevéseket. Áldozatai iránt mindmáig nem érez semmilyen részvétet, szerinte valamennyien alávaló bűnözők voltak. A nyaktiló pedig szerinte a kivégzés nagyon is hatásos eszköze.

Franciaországban 1981-ben eltörölték a halálbüntetést. Meysonnier ezt rendjén valónak tartja. „Valamennyien sokkal érzékenyebbek lettünk“ – mondja, de azért korábbi tevékenysége semmi problémát nem jelent számára. „Az igazságszolgáltatás karja voltam, ez minden“ – idézte az utolsó francia hóhért az AFP jelentése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?