Az újrafelfedezett hajdina

Ez az értékes tápanyagtartalmú, kellemesen fűszeres aromájú növény, amely szinte a világ minden népének étrendjében felfedezhető, hosszú és kalandos utat járt be, míg hazánk éléstárába került.

Ez az értékes tápanyagtartalmú, kellemesen fűszeres aromájú növény, amely szinte a világ minden népének étrendjében felfedezhető, hosszú és kalandos utat járt be, míg hazánk éléstárába került. A hajdina (más néven pohánka, tatárka, tönkő, szerecsenbúza vagy haricska) régebben a táplálkozás szerves részéhez tartozott; leggyakrabban kását főztek belőle. Sok helyütt a hántolt hajdinaszemeket köretként és levesbetétként használják, vagy metélt és morzsás tésztákat, spagettit, makarónit és reggeli ételeket készítenek a lisztjéből. A hajdinalisztből búza-, kukorica-, rizs- vagy zabliszttel kitűnő palacsinta is készíthető. Ennek elsősorban Franciaországban vannak nagy hagyományai, helyi különlegesség a hajdinamézzel ízesített sör.

Mandulás hajdinakása

Hozzávalók:

80 g vágott mandulapehely,

200 g hajdinamag, 5 dl zöldségleves,

1 gerezd fokhagyma, 1 kisebb hagyma,

1 db zöldpaprika, olívaolaj, só

Elkészítése:

A sütőt 170 fokra előmelegítjük. A mandulát egy kisebb méretű tepsire szórjuk, és a sütőben aranybarnára pörköljük. Míg a mandula pirul, a hagymát, a fokhagymát és a paprikát apróra vágjuk, és olajon megpirítjuk. Miután elkészült, a hajdinával együtt hozzáadjuk a zöldségleveshez, mindezt megsózzuk, majd összekeverjük. Lefedett edényben (pl. jénai tálban) húsz percre a sütőbe helyezzük. Húsz perc után kiveszszük, és hozzákeverjük a pirított mandulát. Ezután – ugyancsak lefedve – visszahelyezzük a sütőbe még 15-20 percre. Akkor készült el, amikor az összes folyadék elpárolgott. (Hunčík Kata receptje)

Zöldségleves hajdinabetéttel

Hozzávalók:

500 g sárgarépa, 500 g fejes káposzta,

100 g hajdina, olaj, 100 g vöröshagyma,

kakukkfű, só, bors

Elkészítése:

A vöröshagymát és a répát karikákra, a káposztát csíkokra vágjuk, olajon megpirítjuk. A hajdinát külön pirítsuk meg, és keverjük össze a zöldségekkel! ĺzesítsük a fűszerekkel, és öntsük fel 2,5 l forró vízzel! Kis lángon fedő alatt 30-40 perc alatt puhára főzzük.

Hajdinacipó

Hozzávalók:

1,5 dl tej, cukor, 1,5 dkg élesztő, só,

40 dkg hajdinaliszt, 2,5 dkg vaj, 2 tojás,

1,5 dl tejföl

Elkészítése:

A tejet felforraljuk, majd langyosra hűtjük. Beletesszük a cukrot, az élesztőt.

A szitált, sózott liszthez adjuk, majd a vajat és a tojásokat is, és sűrű tésztát állítunk össze belőle. Állni hagyjuk, majd ismét jól átkeverjük, s meleg helyen pihentetjük. Hosszúkás cipókat formázunk belőle. Egymástól 2 cm-re, kikent, lisztezett tepsibe rakjuk. Tetejét megkenjük tojással, kissé bevagdossuk, a sütőben készre sütjük. Tálra szedjük, s felmelegített tejföllel kínáljuk.

Töltött paprika hajdinával

Hozzávalók:

600 g sertéshús, 200 g hajdina, só,

petrezselyemzöld, olaj,

100 g vöröshagyma,

paprika, 2 leveskocka,

reszelt trappista sajt

Elkészítése:

A darált húst összegyúrjuk a megmosott-megsózott hajdinával, petrezselyemzölddel és az olajon megpárolt hagymával. A paprika magházát eltávolítjuk, és megtöltjük a töltelékkel, majd zöldséglevesben puhára főzzük. Kiolajozott tűzálló tálba tesszük, megszórjuk reszelt sajttal, és öszszesütjük.

Hajdina brokkolival

Hozzávalók:

500 g hajdina, só, 8 gerezd fokhagyma,

1250 g brokkoli, kefír

Elkészítése:

A hajdinát 1,2 l sós vízben megfőzzük, ízesítjük az összezúzott fokhagymagerezdekkel. A brokkolit megmossuk, rózsáira szedjük, és kevés sós vízben fedő alatt megpároljuk. Ha elkészült, hozzákeverjük a hajdinakásához. A tetejét kefírrel leöntjük, és közepesen meleg sütőben átsütjük.

Almás hajdinafelfújt

Hozzávalók:

40 dkg hajdina, 16 dl tej, 4 dl víz,

10 dkg cukor, 25 g vaníliás cukor,

2 citrom, 50 dkg alma,

6 tojásfehérje, margarin

Elkészítése:

A megmosott és átválogatott hajdinát a tej és a víz keverékében feltesszük főni. Cukorral, citromlével és -héjjal ízesítjük. Ha megpuhult, belekeverjük a lereszelt almát. A felvert tojásfehérje habját óvatosan beleforgatjuk, majd margarinnal kikent hőálló üvegtálba tesszük, és alaposan átsütjük, amíg a teteje szép piros nem lesz. Dúsíthatjuk durvára vágott diódarabokkal vagy mazsolával, és ízesíthetjük őrölt fahéjjal is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?