Az alap az engedélyezett fajták jegyzéke

Az unió egyik alapvető szabadságjoga az áruk szabad mozgásának elve, ami a növényi fajtákra és vetőmagtételekre is vonatkozik. Az unió keretén belül tehát korlátlanul mozoghatnak a szállítmányok, és ezen elv alapján immár nálunk is jelen vannak a legújabb osztrák, francia, holland, dán, olasz stb. vetőmagok.

Az unió egyik alapvető szabadságjoga az áruk szabad mozgásának elve, ami a növényi fajtákra és vetőmagtételekre is vonatkozik. Az unió keretén belül tehát korlátlanul mozoghatnak a szállítmányok, és ezen elv alapján immár nálunk is jelen vannak a legújabb osztrák, francia, holland, dán, olasz stb. vetőmagok. Természetesen, bizonyos minőségi feltételeket kötelezően be kell tartani. Ennek érdekében alakították ki azokat az irányelveket (direktívákat), melyek a biológiai alapokat, vagyis a fajta és a szaporítóanyag forgalmazási feltételeit szabályozták. Az elsők, melyek a legfontosabb szántóföldi növények vetőmag-forgalmazásának feltételeit rendezték, már l966-ban hatályba léptek, de természetesen a fejlődés igényeinek megfelelően folyamatosan átdolgozták és korszerűsítették őket. Ezeket az előírásokat a hazai jogszabályokba is átültették, s elsősorban azok számára fontosak, akik nem csak vetőmagot vásárolnak, hanem vetőmagtermelők, esetleg forgalmazók.

A legfontosabb termesztett szántóföldi növények, a kalászosok, kukorica, napraforgó az olajos és ipari valamint takarmánynövények fajtáinak és vetőmagjának forgalmazása csak akkor lehetséges ha a fajta valamelyik tagállamban vizsgálat után elismerést kapott, a vetőmag szaporítása ellenőrzött volt, és maga a tétel minőségileg (tisztaság, fajtaazonosság, idegenmagtartalom, csírázóképesség stb.) megfelelő. Ennek alapján egyetlen tagországban elismert fajta sem zárható ki elvileg az értékesítésből. A hazai választék alapja továbbra is az engedélyezett fajták jegyzéke. A többi tagországban is az a gyakorlat, hogy főleg a hazai körülmények között kipróbált fajtákat keresik.

Megváltozott a vetőmagcímkén jelzett dátum értelmezése is. Korábban a vetőmagtételek érvényességi határidővel kerültek forgalomba, mely általában 1 év volt. Most a címkén lévő mintavétel időpontja alatt feltüntetett dátumból lehet megállapítani a minősítés idejét. A vetőmagtételt a forgalmazásért felelős társaság vagy személy addig tarthatja forgalomban amíg a tétel minőségi követelményei megfelelnek a rendeletben előírtaknak. A minőségről ismételt csírázóképességi vizsgálattal lehet meggyőződni, melynek elvégzését az eredeti címkén egy kis fehér felülragasztott címke igazolja. 1 évesnél öregebb árukínálatnál érdemes keresni ezt a kis címkét. (eu-info)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?