Asztana: főváros aranyozott elnöki kézzel

Asztana. Nurszultan Nazarbajev kazah elnöknek nincsenek szobrai a fővárosban – csak jobb kezének aranyozott lenyomata van ott. Ez azonban nem mindennapi kéz egy nem mindennapi városban.

Asztana. Nurszultan Nazarbajev kazah elnöknek nincsenek szobrai a fővárosban – csak jobb kezének aranyozott lenyomata van ott. Ez azonban nem mindennapi kéz egy nem mindennapi városban.

A zöld márványlap a lenyomattal egy hatalmas aranytojás belsejében található egy, az Asztana és a környező behavazott sztyeppék fölé magasodó, 97 emeletes toronyház tetején. Amikor valamelyik látogató ráteszi a kezét a lapra, hazafias dal harsan fel a láthatatlan hangszórókból, egy futurista csillár pedig villámokat kezd szórni. A dal szövegét az elnök írta.

A torony Kazahsztán új fővárosának jelképe, egyben a volt Szovjet Köztársaságot 16 éve vezető Nazarbajev személye körül létrehozott kultuszé is. Az elnököt vasárnap – további hétéves időszakra – újraválasztották. Ajnur Anuarbek, az aranytojásnál szolgálatot teljesítő idegenvezető elmagyarázza, az elnöki tenyérlenyomat népi hagyományt tükröz. Hajdanán minden család pátriárkája otthagyta kézlenyomatát a családi jurta mellett, amelyben a kazahok nomád ősei éltek. „Az elnök így mutatja meg az egész nemzetnek, hogy ő a béke és a stabilitás biztosítéka” – fejti ki Anuarbek. A torony tetejéről a látogató elé táruló panoráma rögtön világossá teszi, miért nincs szüksége Nazarbajevnek szobrokra. Maga Asztana – amelyet 1997-ben nyilvánított az ország fővárosává – az ő dicsőségének jelképe.

Az egyhangú sztyeppéből emelkedik ki üveg- és tükörfelületeivel Asztana, amely számtalan építészeti stílust vegyítve épült az egykori szovjet város, Celinográd jellegtelen maradványaira. Amerikai stílusú villák láthatók egy hatalmas, vadonatúj mecset, valamint a formáját tekintve óriási öngyújtóra emlékeztető tájékoztatási minisztérium, és egy moszkvai jellegű, habos torta formájú épület körül. A középen álló elnöki palota a washingtoni Fehér Ház felnagyított mását kombinálja üvegfalakkal és kék kupolával.

Annak idején mindenkit meglepett Nazarbajev döntése, hogy a fővárost az ország déli részén fekvő Almatiból áthelyezi az újonnan felépítendő Asztanába (a név jelentése főváros). A hivatalos indoklás az Almati körzetében fennálló földrengésveszély, de az elemzők felhívják a figyelmet egy másik, rejtett okra is: arra, hogy a főváros távolabb legyen a kínai határtól és közelebb Oroszországhoz.

A diplomaták és a vezető tisztségviselők fogcsikorgatva vették tudomásul, el kell hagyniuk az ország legnagyobb városának, Almatinak árnyas sugárútjait, és át kell költözniük a sivatagi sztyeppe szélsőséges időjárási övezetébe, ahol Asztana épült. Ám Nazarbajev álma egyre határozottabb formát ölt. Asztana lakossága 1997 óta megduplázódott, mára 508 ezer fő, és a hivatalos előrejelzés szerint 2010-re eléri az egymilliót.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?