Alternatív Nobel-díjak

Stockholm. Daniel Ellsberg, a Pentagon-iratok kiszivárogtatója, Ruth Manorama indiai nőjogi aktivista, a brazíliai korrupció-ellenes kampányt irányító Chico Whitaker Ferrera és egy kolumbiai költészeti fesztivál szervezői nyerték el – megosztva – a 2006. évi alternatív Nobel-díjat.

Daniel Ellsberg ez év áprilisában Bush farmja előtt tüntetett az iraki háború ellenSITA/AP-felvételA hírt csütörtökön jelentették be a svéd fővárosban, a díjat odaítélő bizottság közleményében hangsúlyozta: az igazságosságot, az igazságot és a béketeremtést kívánták elismerni döntésükkel. Az alternatív Nobel-díjat 1980-ban Jakob von Uexhull bélyegkereskedő alapította, aki értékes gyűjteményét adta el annak érdekében, hogy jutalmazni lehessen olyan személyiségeket és szervezeteket, akiket a tekintélyes Nobel-békedíjak kiosztásánál figyelmen kívül hagytak. Az alternatív Nobel-díjjal 2 millió svéd korona jár. Idén a díjat a svéd parlament, a Greenpeace környezetvédő szervezet és az ENSZ Leszerelési Bizottságának tagjaiból álló tíztagú zsüri ítélte oda. December 8-án – két nappal a hivatalos Nobel-díjak előtt – nyújtják át a svéd parlamentben.

A kitüntetettek közül a legismertebb a Pentagon-iratok kiszivárogtatója, Daniel Ellsberg egykori amerikai katonai elemző, aki ma vallási aktivistaként tevékenykedik. A Pentagon Papers a sajtóban meghonosodott elnevezés arra a szigorúan titkos, terjedelmes belső elemzésre, amelyet 1967-ben rendelt meg a Pentagon elemzőitől Robert McNamara akkori amerikai hadügyminiszter. A 7000 oldalas, 47 kötetes tanulmány hivatalos neve: Az USA és Vietnam kapcsolatai, 1945–1967. Harminchat elemző, történész és szakértő dolgozott a megírásán. 1971 elején Daniel Ellsberg részleteket juttatott el a szigorúan titkos munkából a The New York Timesnak. Ezekből kitűnt, hogy az amerikai kormány jóval azelőtt kiterjesztette az indokínai bombázásokat Laoszra és Észak-Vietnam partjaira, hogy az amerikai közvéleménynek bejelentették volna. Előzőleg még Lyndon B. Johnson elnök azt ígérte, hogy a háborút nem terjesztik ki. A Pentagon-iratok közzététele Nixon elnöksége idején rontotta az amerikai kormányok szavahihetőségét és Nixon elnök számára is megnehezítette a háborús erőfeszítések folytatását – így végső soron hozzájárult a későbbi amerikai kivonuláshoz.

A kormányzat először politikai nyomással próbálta meg leállítani a titkos iratok közlését, majd a szövetségi bíróságon indított eljárást, de néhány nappal később a Washington Post is megkezdte további részletek közlését. A Legfelsőbb Bíróság végül alkotmányellenesnek minősítette a közlés leállítását. A Pentagon iratok legnagyobb része nyilvánosságra került, de egyes részek továbbra is titkosak. A teljes szöveg a Lyndon B. Johnson Könyvtár egyik titkos páncélszekrényében nyugszik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?