Prága. Álrendőrök és -jegyellenőrök garázdálkodnak az idén fokozottabb mértékben a Moldva-parti metropolisban, ezért a cseh hatóságok a nyári fő turistaidény kezdetén felszólították a külföldi látogatókat, hogy legyenek óvatosak, éberek, s vigyázzanak értékeikre, irataikra, holmijukra.
Álrendőrök és más veszélyek
Ennek érdekében Pavel Bém polgármester nemrégiben olasz turistának álcázva magát mérte fel, hogy milyen „becsületesek” a prágai taxisok: mindjárt az első taxis a reális összeg dupláját számlázta ki neki. Radko Martínek regionális fejlesztési miniszter pedig a napokban többször is gyalogos sétát tett a város leglátogatottabb helyein, hogy a saját bőrén tapasztalhassa meg a valós problémákat.
„A turistáknak nyújtott szolgáltatások Prágában nem rosszabbak, de nem is jobbak, mint a közép-európai országok fővárosaiban. Ha azonban Csehország olyan turista-nagyhatalom kíván lenni, mint például Ausztria, akkor bizony még sok dolgon kell javítani” – jelentette ki a miniszter újságírók előtt. Ugyanakkor megjegyezte: hiba lenne az önelégültség, de a túlzott önkritika sem helyénvaló.
Prága a rendszerváltás után a turisták Mekkája lett: csodálatos műemlékei, hangulatos utcái, vendéglői, az olcsó sör és a jó ételek, a kulturális és szórakozási lehetőségek egyre szélesedő skálája, az üzletek mindennapi hosszú nyitva tartási ideje, s a szolid közbiztonság egyre több külföldit vonzanak a cseh fővárosba.
A hatalmas idegenforgalom azonban a zsebtolvajok és a prostituáltak tucatjait is vonzza Prágába. A rendőrség szerint a zsebtolvajok és a prostituáltak nagyobbik része „szezonmunkásként” a balkáni országokból és a volt Szovjetunió területéről érkezik. A múltban több román álrendőrt is elkaptak a cseh hatóságok.
A kilencvenes évekre jellemző kettős árak – egy a hazaiak, egy az idegenek számára – mára már eltűntek. A városközpont viszont a nagy érdeklődés miatt jelentősen megdrágult. A mellékutcákban sokkal olcsóbban lehet enni és inni, mint a legfelkapottabb, turisták által látogatott helyeken.
Martínek miniszter azt is észrevette, hogy a nyilvános vécék hálózata bizony lemaradt a gyors fejlődés mögött, s ma már számuk nem elegendő. Ugyancsak elfogadhatatlannak tartja, hogy a különféle jelzőtáblák csak cseh nyelven adnak útbaigazítást. Nemigen tudnak idegen nyelveket a rendőrök és a szállodai, vendéglői alkalmazottak sem. „Míg a csehek táblák nélkül is könnyen eligazodhatnak, a külföldinek a cseh feliratok nem segítenek” – mutatott rá a miniszter, s hozzátette: ezek olyan problémák, amelyek orvoslása nem kerül milliókba, s gyorsan megvalósítható.
Mivel a történelmi városközpont már ma is túltelített, ezért a város vezetése kampányt kezdett, amelynek célja, hogy a turistákat kicsalogassa a központon kívüli, illetve a város közvetlen környékén található látogatásra érdemes helyekre is. A kínálat gazdag, hiszen Prága környékén több tucat vár, kastély és más híres műemlék található. A kampány elnevezése: Prága, harmadik nap.
A cseh metropolis tavalyi 3,5 millió látogatója közül több mint 600 ezren Nagy-Britanniából érkeztek, a második helyen a németek, míg a harmadikon az olaszok vannak. A legköltekezőbbek azonban a japánok – ők naponta átlagban 150 dollárt költöttek. A csehek ezért örömmel látják, hogy a japánok száma is egyre növekszik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.