AGRÁR-INFO

Őszi búza réz-szénhidráttal
Magyarországi vizsgálati eredmények alapján bebizonyosodott, hogy az őszi búzában a réz-szénhidráttal való megfelelő dózisú kezelések hatására javultak az eredmények, és a hozamnövekedésből adódó árbevétel-növekedés többszöröse a kezelés költségének.

Őszi búza réz-szénhidráttal

Magyarországi vizsgálati eredmények alapján bebizonyosodott, hogy az őszi búzában a réz-szénhidráttal való megfelelő dózisú kezelések hatására javultak az eredmények, és a hozamnövekedésből adódó árbevétel-növekedés többszöröse a kezelés költségének. A bokrosodáskor végzett kezelésekben az 1,0 kg/ha-os réz-szénhidrát komplexes kezelés volt a legeredményesebb. A virágzáskor szintén a magasabb hozamot adó dózisok hozták a legnagyobb hasznot, így a 0,5 kg/ha-os dózis alkalmazása célravezető. A kísérletek alkalmazásának másik pozitívuma, hogy a szénhidrát és réztartalmú hulladékok újrahasznosítása a környezetszennyezést is csökkenti.

Szoptató kocák csoportos tartása

A sertéstartásban a fialás után egyesével tartott kocák termelési eredményeit olyan csoporttal hasonlították össze, ahol kettesével tartották a kocákat egészen a választás időpontjáig. A szoptató kocák csoportos tartásában a malacok elhullási százaléka jelentős mértékben meghaladta a kontrollcsoport hasonló mutatóit, mert a fiaztató kutrica két koca számára kicsi, és nem védi semmi a malacokat az összenyomás ellen. A kutrica méretét növelni kell, és mindkét oldalán malacvédő rácsot szükséges elhelyezni. További lehetőség az elhullási százalék csökkentésére, hogy a kocák csoportos összerakásának időpontját lehetőség szerint kitolják. A szoptatás idején a csoportosan tartott kocáknál az egy kocára jutó várható jövedelem jóval kevesebb volt, mint a kontrollcsoportnál. A párosával tartott kocák több stresszhatásnak kitettek, ami nemcsak a malacokra nézve veszélyes, hanem károsan befolyásolhatja a kocák involúcióját, ami a későbbiekben ezeknél az egyedeknél a vemhesülési százalék csökkenését is jelentheti.

A talajlazító jobb, mint az eke

A Szent István Egyetem Gépészmérnöki Karán végzett összehasonlításból megállapítható, hogy a lazításos alapművelést alkalmazva a középmély lazító sokkal környezet- és talajkímélőbb munkát végez, mint az ugyanilyen munkaszélességű eke. Mindezek mellett a lazításos alapművelés energia- és költségtakarékosabb is, mint a szántás. A számításokból, amelyeknek alapját az FVM szakemberei által 2005-ben elvégzett felmérések jelentik, egyértelműen azt derül ki, hogy a lazításos alapművelést alkalmazva hektáronként körülbelül 1970 forintot, vagyis 100 ha nagyságú területnél közel 200 ezer forintot lehet megtakarítani, ami tetemes költségnek számít a talajművelésben. Ha kétfajta műveleti költségszámítási eljárást alkalmaznak, az eredmény hasonló. (Forrás: agrinfo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?