Aggasztó a Föld jövője

Stockholm. A Föld jövője szempontjából sorsdöntő lesz a következő 15 év, és kevés idő áll rendelkezésre az eddigi öngyilkos tendencia visszafordítására.

Paul Crutzen Nobel-díjas német kémikus, aki részt vett a stockholmi Euro Science Open Forum 2004-en, a világ egyik legnagyobb atmoszférakémikusa. Nobel-díját 1995-ben, a Földünket körülvevő gázok kémiai összetételének elemzéséért kapta. Ő kongatta meg először a vészharangot az ózonpajzson keletkezett lyuk és a szabadon áramló UV-sugarak káros hatásával kapcsolatban.

Szavai utolsó figyelmeztetésnek tűnnek. „Amikor a homo sapiens megjelent a Földön, azonnal hatott az őt körülvevő világra, de csak a legutóbbi 150 évben változtatta meg radikálisan a környezeti egyensúlyt” – mondta a római Il Messaggero című lapnak. Ez a változás pedig olyan nagymértékű, hogy kihat az egész földi rendszerre. Ezért a Föld történetének ezt a korszakát „antropogénikus korszaknak” nevezi, olyan geológiai érának, amelyet az emberi tevékenység környezetváltoztató kapacitása jellemez. A professzor felhívta figyelmet arra, hogy az utóbbi 150 évben az ipari országok sok olyan vegyületet termeltek, amelyek mindegyike különböző módon hat az atmoszférára és még intenzívebben a bioszférára. Az utóbbi 50 évben pedig a káros kibocsátások és az erőforrások fogyasztásának mértéke olyan ritmusban nőtt, hogy a Föld egészét fenyegetik. Az utóbbi években az atmoszférában lévő széndioxid 30 százalékkal, a metán 100 százalékkal nőtt. Ezt csökkenteni csak akkor lehet radikálisan, ha az ipar áttér a megújítható üzemanyagokra. „Minden túl gyorsan történik, nem hiszem, hogy az emberiség képes lesz olyan gyorsan és hatékonyan cselekedni. Nagy a baj és még minden várható katasztrófáról nem is tudunk eleget.”

A Nobel-díjas kémikust nemcsak az üvegházhatás aggasztja, hanem a különböző mérgező anyagok közötti más, lehetséges interakciók is. „Nem tudunk semmit például arról – magyarázta –, hogy a szén-dioxid milyen hatással van a tengerek sótartalmára. A változás, amit ebben előidézhet, tönkre teheti a tenger élővilágát, megváltoztathatja a Golf-áramlat útját, ami katasztrofális hatást gyakorolhat az éghajlatra.” Az Északi-sarkon perforációkkal kivett minták is bizonyítják, hogy csak az elmúlt tíz év alatt is óriási klimatikus változások következtek be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?