Ablak a Föld belsejébe

Hamburg. Az Atlanti-óceán mélyén kutatók hatalmas lyukat fedeztek fel a Föld kérgén: ott, ahol kilométernyi vastagságban kőzetnek kellene lennie, szabadon látható a Föld köpenye Teneriffa és Barbados között félúton.

A Der Spiegel című német hetilap online változata szerint ablakot találtak a Föld belsejébe. Brit kutatók a Kanári-szigetek egyik szigetéről, Tenerifféről indítottak expedíciót, hogy felderítsék a közép-atlanti hátságon lévő lyukat.

Roger Searle, a Durham Egyetem geofizikusa szerint a nyíláson át egyenesen a Föld köpenyébe lehet látni. A kutatók úgy vélik, hogy a nagy mélyedés mellett még egy, sőt, esetleg két kisebb lyuk is van. A nagy lyuk az afrikai és a dél-amerikai lemez találkozásánál, Teneriffe és Barbados között félúton található, a víz felszíne alatt mintegy öt kilométerre, és három–négy kilométer az átmérője.

A közép-atlanti hátságon, ahol a két tektonikus lemez ütközik, és egy sor víz alatti vulkán működik, az ilyen lyukak nem számítanak ritkaságnak, de alulról feltölti őket a láva. „Csak találgatni lehet, hogy ebben az esetben ez miért nem történt meg“ – mondta Ulrich Hansen német geofizikus professzor a Spiegel Online-nak.

A brit kutatók is arra számítottak, hogy a lyuk helyén kilométeres vastagságú kőzetet találnak, ehelyett a Föld köpenyének sziklája látható, amely zölden fénylik, mert az olivin nevű ásványból van.

Hansen szerint a felfedezés kivételes lehetőséget kínál arra, hogy viszonylag csekély ráfordítással nagy mennyiségű anyagot gyűjtsenek a kutatók a Föld köpenyéből. „Ha a szárazföldön fúrnak, a legmélyebb furat is csak tíz kilométer mély, egymilliárd euróba kerül és akkor még mindig csak a Föld kérgét vizsgálhatják“ – vélekedett a geofizikus. Az óceánok alatt ugyan a kéreg sokkal vékonyabb, mint a kontinenseken, de roppant nehézséget okoz a nyílt tengeren sok kilométer mélyre lefúrni.

A brit Nemzeti Oceánográfiai Központ Roger Searle vezetésével 12 fős kutatócsapatot indított útnak a James Cook kutatóhajón a lyukhoz.

A hajón kutatók rendelkezésére áll egy hightech robot, amely kőzetmintákat gyűjt, és lefilmezi mindazt, amit az óceán mélyén „lát“. A hathetes kutatóúttól arról várnak új ismereteket, hogy hogyan viselkedik a Föld a tengerek alatt.

Szakértők úgy vélik, hogy a mostani eset is azt bizonyítja, milyen keveset tudnak a mélytengeri világról. Tavaly decemberben a Csendes-óceán közepén egy Földközi-tenger méretű sziklahátságot fedeztek fel, pedig a kutatók abból indultak ki, hogy ott mindent iszapréteg borít.

Az Atlanti-óceánban lévő lyukat már öt évvel ezelőtt kimutatták szonáros vizsgálatok. Keletkezésével kapcsolatban az egyik elmélet úgy szól, hogy egy úgynevezett vetődés leszakította a Föld kérgének egy darabját, míg a másik teória szerint a vulkánok, amelyek létrehozzák a kérget, egyszerűen kihagyták ezt a területet – írja a hamburgi hetilap online kiadásában.

Bramley Murton geofizikus, az expedíció egyik tagja szerint „a lyuk ablak a Föld belsejébe“.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?