A vetőmagtól a tömegtakarmányig

A minőségi silótakarmány előállítása napjainkban az állattenyésztés egyik kulcsfontosságú feladatai közé tartozik. A termelők számára komplex programok állnak rendelkezésre a teljes folyamat kivitelezésére, amelynek eredményeként az állomány teljesítménye a kívánt irányba fejleszthető.

A minőségi silótakarmány előállítása napjainkban az állattenyésztés egyik kulcsfontosságú feladatai közé tartozik. A termelők számára komplex programok állnak rendelkezésre a teljes folyamat kivitelezésére, amelynek eredményeként az állomány teljesítménye a kívánt irányba fejleszthető. A kukorica termesztésében egyik legismertebb cég, a Pioneer szintén komplex programot dolgozott ki a termelők számára, amely a vetőmag kiválasztásától kezdve a megfelelő minőségű alapanyag kitermelésén át a minőségi tömegtakarmány előállításáig a legfontosabb fázisokat átfogja.

Ebben a programban a minőségi silógyártás három fő területére helyezik a hangsúlyt:

1. A megfelelő hibrid kiválasztására (a minőségi siló elkészítéséhez minőségi alapanyag szükséges).

2. A termesztési és a betakarítási technológiára (amelyben elsősorban az energia koncentrálására és a siló emészthetőségének javítására összpontosítanak).

3. A fermentációs folyamat szabályozására (amely során a tejsavbaktériumok alkalmazásával érik el az erjesztett siló megfelelő minőségét).

A hibridek kiválasztása

A silókukorica hibridek kiválasztása során a termelőnek több szempontot kell figyelembe vennie, amelyek különböző módon befolyásolhatják a siló minőségét és értékét. Ezek között fontos szerepet tölt be a a kukorica élelmezési minősége (tápértéke). Ezt a minőséget, tehát a megfelelő energiatartalmat alapvetően a szemtermés mennyisége és a zöldtömeg emészthetősége határozza meg. A termelőnek tudatosítania kell, hogy az egyes kukorica hibridek tápértéke, vagyis a minősége különböző, és a következő tényezőktől függ: a tenyészidő hosszától (FAO érték), a szemtermés menynyiségétől, a zöldtömeg emészthetőségétől, a kalászok zöldtömeghez viszonyított arányától.

A Wisconsin Egyetemen végzett vizsgálatok alapján a silókukorica hibridek kiválasztásában a következő szempontok ajánlottak:

Azoknak a hibridcsoportoknak az azonosítása, amelyek alkalmasak az adott termesztési körzetbe, mégpedig a következő szempontok szerint: koraiság (FAO), a szár szilárdsága, a betegségekkel és a kártevőkkel szembeni tolerancia és szárazságtűrő képesség,

Terméspotenciál kiválasztása – az eredmények azt mutatják, hogy a magas maghozam megfelelő indikátora a silókukorica tömeghozamának. Másszóval: a magas hozamú szemeskukorica hibridek nagy silótömeget is adnak. Ennek ellenére a magas hozamú szemes hibridek között különbségek lehetnek a teljes silótömeg és a rostok emészthetősége között. Ezért van szükség a silózási eredményekre a szemes hibridek esetében is.

Minőségi szemontok – a silókukorica hibrideknek magas tömeghozam-képességgel, kiváló emészthetőséggel, alacsony rostanyag-szinttel és kiválóan emészthető zöldtömeggel kell rendelkezniük. A legjobb silókukorica hibrideket magas szemtermés is jellemzi, ráadásul a szemek kiválóan emészthetők.

Silózás: a fermentációs folyamat szabályozása

Ha a tömegtakarmányok konzerválása során a fermentációs folyamat lezajlását csak a természetre bízzuk, a megfelelő mennyiségű tejsavbaktériumok hiánya miatt az erjedés meghosszabbodik, egyúttal olyan erjedési folyamatok is beindulnak, amelyek következtében jelentős energiaveszteség keletkezik.

A természetes tejsavbaktériumok hiányát a Pioneer silózási adalékanyagai ellensúlyozzák. Alkalmazásukkal a pH-érték csökkenése felgyorsul, korlátozódik a nem megfelelő mikroorganizmusok tevékenysége, aminek eredményeképpen minimális lesz a fermentációs folyamat során keletkezett energiaveszteség és javul a siló aerób stabilitása is.

Az optimális fermentáció

A Pioneer silóprogramja a silózás technológiájának következetes betartása mellett elsősorban a megfelelő számú tejsav baktérium adagolását tartja fontosnak a silózásra kerülő tömegtakarmányba. Az adalékanyag szelektált tejsavbaktérium-törzseket tartalmaz, amelyek gyorsan szaporodnak, nagy aktivitással rendelkeznek, széles pH-értéken életképesek és a magasabb szárazanyag-tartalmú silókban is megfelelő életképességgel rendelkeznek.

Az így elkészített silótakarmányok optimális arányban tartalmazzák a szerves savakat (megfelelő tejsav mennyiség), a silótakarmány ízletesebb, az állatok számára több szárazanyag, több energia felvételét teszi lehetővé, amely által a teljesítőképességet növeli. (sl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?