A Magyar Polgári Szövetségnek a jelek szerint eddig nem igazán sikerült feldolgoznia a parlamenti választásokon elért eredményt, illetve eredménytelenséget.
A választás szabadsága
A Magyar Polgári Szövetségnek a jelek szerint eddig nem igazán sikerült feldolgoznia a parlamenti választásokon elért eredményt, illetve eredménytelenséget. A konfliktus tulajdonképpen már attól a pillanattól kódolva volt, amikor az MPSZ a tavalyi kongresszusán nem tudott egységes választási stratégiát elfogadni, miután több küldött is jelezte: nem hajlandó román párt listáin indulni. Az, hogy ez után, illetve a román listán induló MPSZ-esek kudarcát követően sem tudtak összeülni, hogy közös nevezőre jussanak, illetve hogy kielemezzék a kudarc okait, és vázolják a további teendőket, azt jelzi, a szervezetnek a folyamatosan hangoztatott autonomista jelszavakon túl nincs pontosan kidolgozott stratégiája és egyeztetési mechanizmusa. Nem meglepő hát a háromszéki szervezet kezdeményezése, amely a megoldást az MPSZ vezetőségének eltávolításában látja. Holott – bár távol álljon tőlem, hogy Szász Jenőt és Szilágyi Zsoltot tévedhetetlen vezetőként tüntessem föl – az eredmények tulajdonképpen őket igazolták. A román listán induló MPSZ-jelöltek egytől egyig csúfos kudarcot vallottak. A romániai magyar szavazók többségében visszatetszést keltett, hogy nemzeti retorikát hangoztató jelöltek román párt színeiben indulnak, még akkor is, ha történetesen egyetértettek az MPSZ célkitűzéseivel. Ráadásul ezzel a lépéssel részben sikerült elveszíteniük azt az erkölcsi tőkét, amelyet tavasszal szereztek, amikor egy valóban vitatható, diszkriminatív jogszabállyal megakadályozták az MPSZ helyhatósági választásokon való részvételét. Az MPSZ számára – ha valóban komolyan gondolja, hogy reális alternatívaként kíván megjelenni az RMDSZ mellett – most nincs más út, mint a konszenzus útján elért, a különböző irányzatok, nem másodsorban pedig a hazai magyarok igényeit megjelenítő hiteles politika kidolgozása, amelyet párttá alakulva is képviselhet, és amelyhez hiteles politikusok szükségesek. A másik alternatíva a belső leszámolások és a kölcsönös vádaskodások nyomán bekövetkező fölmorzsolódás. Harmadik út nem mutatkozik, a választás szabadságát hirdető MPSZ-nek előbb e kettő közül kell választania. (balogh levente)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2005. 05.30.
Az amerikai csapatok Romániában
2005. 05.30.
Boc néppárti programmal készül
2005. 05.30.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.