A két hónapig tartó szünet után a kötelességekhez való visszaszokás kihívást jelenthet a gyermekek számára, ezáltal stresszt és szorongást élhetnek át. A szülők és a tanárok azonban segíthetnek.
A vakáció utáni iskolakezdés rémálom lehet a diákok számára: a szülők és a tanárok viszont segíthetnek!
A Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) a honlapján figyelmeztetett, hogy ha a stresszt hosszú ideig nem kezelik, a gyerekeknél fennáll a pszichoszomatikus betegségek, például fejfájás, emésztési zavarok vagy alvászavarok kialakulásának kockázata.
„A stresszhez hozzájárul például a fokozott kritika, a memória nagy megterhelése vagy a túl sok tényszerű információ. Ez gyakran vezet a tanulók túlterheltségéhez, a teljesítmény csökkenéséhez és a stresszel összefüggő betegségek kialakulásához”
– jegyezte meg az ÚVZ.
Az iskola által kiváltott stresszre utalhat például, ha a gyermek magától már nem beszél az iskoláról, csak a szükséges információkat adja át a szülőknek. Továbbá a szokatlan túlzások és az egyszerű motoros készségek terén való ügyetlenség is stresszes állapotra utalhat. Szintén tünet az optimális teljesítmény elérésének nehézsége, amelyet a tanuló túlterheltsége, valamint a rövid határidők okoznak.
Ilyen helyzetben a szakemberek szerint a szülőnek irónia nélkül kell beszélnie a gyerekkel a gondjairól, nem szabad kritizálnia és hibáztatnia őt a hiányosságaiért. Fontos gondoskodni arról, hogy a gyermek eleget aludjon, mozogjon a friss levegőn és egészségesen táplálkozzon.
Azt is fontos megvizsgálni, hogy a tanuló magasabb szinten folytatott iskolán kívüli tevékenysége nem okoz-e további stresszt – fejtették ki. Azt javasolták, hogy a pedagógusok az otthoni környezetből származó stressz lehetőségét is vizsgálják meg.
„Abban az esetben, ha a stressz tünetei a szülők és a tanár erőfeszítései ellenére sem enyhülnek, fel kell keresnni az iskolapszichológust”
– tették hozzá.
(cas.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.