A Terminátor Kalifornia élén

1981-ben, a republikánus Ronald Reagan elnökké választása után fellélegeztek a művészek: a világ elveszített egy rossz színészt. 2003-ban a történelem kicsiben bár, de megismételte önmagát: Arnold Schwarzeneggert választották Kalifornia kormányzójává. A Republikánus Párt jelöltje győzelmi beszédében azt mondta, nem fog csalódást okozni támogatóinak, az eddigi kormányzó, Gray Davis elismerte vereségét.

A győzelem percei – muszklikkal a jólétértČTK/AP-felvételA szavazásra jogosultak először a jelenlegi kormányzó leváltásáról voksoltak: 56 százalékuk döntött viszszahívása mellett, új kormányzónak a szavazók 50,6 százaléka Schwarzeneggert választotta. A győzelmi ünnepségen Schwarzenegger azt mondta: „Kaliforniától megkaptam a lehető legnagyobb ajándékot, megszereztem az itt élők bizalmát azzal, hogy rám szavaztak. Minden tőlem telhetőt megteszek, hogy ne veszítsem el a bizalmat.” Az 56 éves Schwarzenegger hozzátette, kormányzóelődje, a választáson vesztes demokrata Gray Davies már telefonon megkereste, és a hivatali ügyek sima, gyors átadását ígérte. Schwarzenegger legnagyobb ellenfelére, a demokrata Cruz Bustamantéra a szavazatok 30 százaléka érkezett. Ő lett volna az első latin kormányzó (mellesleg azzal kampányolt, hogy ismét engedélyezné a dohányzást a kocsmákban).

A népszavazáson és választáson a becslések szerint a részvételi arány 60 százalék körüli lehetett, vagyis a 15,4 millió bejegyzett szavazóból mintegy 9,3 millió szavazott, közülük mintegy 2,2 millió levélben adta le voksát. Az 1911-ben elfogadott törvény szerint a kormányzó visszahívásához abszolút többség kell, míg utódjának megválasztásához elég az egyszerű többség.

A NŐK ELTÁNTORĺTHATATLANOK

Az exit poll felmérés szerint a női szavazók 47 százaléka szavazott Arnold Schwarzeneggerre, pedig a választások előtt több nő is állította, hogy molesztálta őket a színészből lett politikus, és a mostani kormányzó egyenesen bűnözőnek nevezte Schwarzeneggert. Úgy tűnik, hogy a szexuális zaklatás vádja nem tudta megingatni a kaliforniai nők Arnold Schwarzeneggerbe vetett bizalmát. A választást megelőző napokban indított demokrata ellenkampány vádja szerint a színész több alkalommal is nőket inzultált. A demokratáknak sikerült felvonultatniuk 15 nőt, akik állították, hogy Schwarzenegger fogdosta és szexuálisan zaklatta őket az elmúlt évtizedekben. A színész nyilvános bocsánatkérő beszédében tulajdonképpen elismerte a vádakat, legalábbis azt, hogy „néha rosszul viselkedtem a nőkkel szemben”. Ugyanitt megígérte, hogy kormányzóként a „női nemért küzdő bajnok” lesz. Korábban azzal szembesítették ellenfelei, hogy a hetvenes években marihuánát fogyasztott és csoportos szexpartikra is járt. Sőt, megvádolták, hogy Hitler csodálója, de ezt a Simon Wiesenthal központ azonnal cáfolta. Schwarzenegger híveit az sem tántorította el, hogy kampánya során szinte soha nem foglalkozott a szavazókat valóban érintő fontos témákkal. A hatalmas költségvetési hiány miatt kikényszerített előrehozott választás kampánya így végül a személyiségekről, nem a megoldásokról szólt.

POLITIKAI FÖLDRENGÉS

Rendkívüli sikernek, a hivatásos politikusok elleni lázadásnak, politikai földrengésnek minősítik az amerikai lapok Schwarzenegger megválasztását. A The New York Times szerint a gazdaság helyzete volt a meghatározó tényező a győzelemben. A lap szerint a politikában járatlan színésznek szembe kell néznie a kolosszális költségvetési hiánynyal és gyorsan be kell bizonyítania, hogy alkalmas a bajok orvoslására. Bár megígérte, nem emeli az adókat, ugyanakkor a sacramentói törvényhozást ellenőrző demokraták ellenzik a kiadások lefaragását. A lap megjegyzi, a kaliforniai precedens után más szövetségi államok szorongatott kormányzói is hasonló lázadással számolhatnak. A demokraták szerint a republikánus győzelem csak kisiklás, ennek oka a kormányzó népszerűtlensége, valamint az, hogy a népszerű filmcsillag sokkal mérsékeltebb, mint az a párt, amelynek a színeiben ringbe lépett.

KALANDOROK VERESÉGE

Leszerepeltek a választáson a kalandorok. Az egyik Larry Flynt, aki egyébként a Demokrata Párt tagja. Flynt, a provokátor életéről néhány éve Milos Forman készített játékfilmet, így az egész világ megismerhette a pornó betiltása ellen küzdő férfit. Larry Flyntet pornográf kiadványai miatt perelték be a hatvanas években, de a szólásszabadságra hivatkozó érvelésével megnyerte a pert. Elveiért azonban egészségét kellett adnia: egy merénylő rálőtt, és súlyos sérülése miatt deréktól lefele megbénult. Mary Carey 22 éves pornószínésznő megadóztatta volna a mellnagyobbító műtéteket, és az így befolyt összegből konszolidálta volna a kaliforniai büdzsét. Nevét akarta szavazatokra váltani Michael Jackson 39 éves villanyszerelő. Meglepő kampányszlogennel indult Leonard Padilla. A jelenleg állami segélyből élő munkanélküli férfi azzal akarta megnyerni a választók bizalmát, hogy állította „én a börtönben már mindent megtanultam!” Georgy Russell, 26 éves szoftver-fejlesztő lány a számítástechnikára építette bugyik eladásából finanszírozott kampányát.

A GOVERNÁTOR

Schwarzenegger 56 éve született az ausztriai Grazban, szegény családban. Szülei labdarúgónak szánták, de ő a testépítést választotta, és már 1965-ben megnyerte a legrangosabb európai ifjúsági body-building versenyt. Két év múlva lehetett először Mr. Universe, és ezt a címét többször is megvédte. 21 évesen, 1968-ban költözött Amerikába. Egy év múlva már milliomos volt Kaliforniában alapított cégének köszönhetően. Testépítő tornagépeket forgalmazott. Üzletember diplomát szerzett, és olcsó akciófilmekben vállalt szerepeket Arnold Strong művésznéven. Erős akcentusa miatt sokáig nem kapott megfelelő szerepet. A világhírt első nagy mozijának, az 1982-es Conan, a barbár című filmjének köszönheti. Később sorra következtek világhírű filmjei, ő volt többek között a Terminator. Az amerikai állampolgárságot csak 1983-ban szerezte meg. Első politikai megbízatását pedig 1990-ben kapta, idősebb George Bush akkori elnöktől. Az elnöki hivatal sportbizottságának vezetését bízták rá. A republikánusok oldalán kezdett politizálni, noha az USA leghíresebb demokrata családjába házasodott: felesége a legendás, meggyilkolt elnök, John F. Kennedy unokahúga. Schwarzenegger felesége kérése ellenére republikánus oldalon szállt be a politikába.

A MÁSODIK OSZTRÁK

Már évszázadokkal Arnold Schwarzenegger előtt is volt egy kormányzó Amerikában, aki a mai Ausztria területéről származott el – jelentette be Salzburgban Franz Schausberger politikus-történész. A néppárti politikus emlékeztetett arra, hogy 1777-ben – az akkor még nem Ausztriához tartozó Salzburgból elszármazott – John Adam Treutlen lett Georgia állam kormányzója. A németországi Kürnbachban 1730-ban született Treutlen szüleivel Salzburgban telepedett le, majd 1733-ban Spanyolországon keresztül az Újvilág felé indult. 1777-ben választották Georgia állam kormányzójává, egy évig volt hivatalban, 1782-ben meggyilkolták. (-rn-, o-o, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?