Marbella évek óta a gazdagok és szépek találkozóhelye. Olajsejkeknek, hollywoodi és más sztároknak van nyaralója a Costa del Solon fekvő városban, de a dél-spanyolországi napsugaras tengerpart idillikus hangulata már a múlté.
A szervezett bűnözés eldorádója
A világ minden részében otthonos maffiaszervezetek űzik kis játékaikat Marbellában. José Antonio Alonso spanyol belügyminiszter szerint a Costa del Solon és a Földközi-tenger partvidékein tevékenykedő gengszterbandák okozta veszély az iszlám terrorizmushoz mérhető.
Európa talán legnagyobb pénzmosó hálózatának felgöngyölítése megmutatta, hogy milyen méreteket öltött a szervezett bűnözés. Letartóztattak 41 gyanúsítottat és azzal vádolják őket, hogy kábítószer- és fegyvercsempészésből, prostitúcióból, zsarolásból és bérgyilkosságokból befolyt 250–600 millió eurónak megfelelő összeget nem létező cégeken át visszaforgattak különböző pénzügyi vállalkozásokba.
A Costa del Sol különben már évtizedekkel ezelőtt is magához csalogatta a bűnözőket. Brit gengszterek Marbellában költötték el a zsákmányt, mert Madrid és London között nem létezett kiadatási egyezmény. Szícíliai maffiavezérek ide vonultak vissza idős korukban, de nem keltettek feltűnést, mert Spanyolországban nem vétettek egyetlen törvény ellen sem. Marbella akkor Spanyolország legbiztonságosabb városai egyikének számított.
Megváltozott a helyzet a 90-es években, amikor főleg Kelet-Európából érkezett egész gengszterbandák telepedtek le ott. A fürdőhely rövid idő alatt a bűnözés fővárosává alakult át. Az okok kézenfekvőek. Az egy éve elhunyt Jesus Gil polgármester – egy nagy építőipari vállalat tulajdonosa – személyében olyasvalaki állott a város élén, aki maga is nyakig benne volt a sötét üzelmekben. Ráadásul közvetlen közelben található Marokkó, a marihuánát és hasist legnagyobb mennyiségben exportáló ország, valamint Gibraltár, amely pénzmosási paradicsom a spanyolok szemében. A tömeges turizmus és az ott élő külföldiek szavatolják a bandavezérek anonimitását. Senki sem kérdezi, hogy honnan van a pénz, ha valaki vásárol egy Ferrarit, és készpénzben fizet. „A tengerparton egész települések vannak, ahol csak külföldiek élnek. A luxusvillák közül soknak helikopter-leszállóhelye és föld alatti bunkere is van, de a tulajdonosokat nem ismerjük“ – panaszolta egy rendőrtiszt.
Gil polgármester az ország legnagyobb építkezési színhelyévé tette Marbellát. Sehol a világon nem használtak fel annyi betont egy főre számítva, mint itt. Évente tízezer új lakás épült, sok közülük a szervezett bűnözés pénzéből, engedély nélkül. Senki nem kételkedik abban, hogy a polgármester és köre rendesen megszedte magát: ahol háromemeletes házakat lehetett volna engedélyezni, ott némi vesztegetés nyomán hétemeletesek épültek, de még a sportpályákat és parkokat is építési telkekké nyilvánították. „A Costa del Solon a beton nem egy holttestet rejt“ – vélekedett Raul del Pozo újságíró. (mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.