A piaci árak mellett a szállítási költségek is növekednek

A komáromi AGP Slovakia Kft. által a hazai tejtermelőknek nemrégiben tartott szakmai tájékoztatón részt vett Peter Mishek az AGP Inc. Omaha amerikai szójatermelő és –forgalmazó cég nemzetközi kereskedelmi ügyekért felelős igazgatója.

A komáromi AGP Slovakia Kft. által a hazai tejtermelőknek nemrégiben tartott szakmai tájékoztatón részt vett Peter Mishek az AGP Inc. Omaha amerikai szójatermelő és –forgalmazó cég nemzetközi kereskedelmi ügyekért felelős igazgatója. A terménypiacon uralkodó állapotokról és a várható kilátásokról őt kérdeztük:

Milyen tényezők befolyásolják az idei terményárak alakulását?

Mivel a cégünk elsősorban a szója és a kukorica, illetve a belőlük készült termékek forgalmazásával foglalkozik, elsősorban ezekről a termékekről vannak adataink. A felmérések alapján idén az USA-ban meglehetősen nagy kukorica- és szójatermés várható, kukoricából például 300 millió tonna fölötti terméssel számolunk. A szója esetében a meglévő készletek miatt mérsékeltebb árak várhatók, a kukoricánál azonban egyelőre csak az biztos, hogy növekedni fog az ár. ĺgy az az ország, amelyik nem szorul majd behozatalra kukoricából, szerencsés helyzetben lesz. A világpiaci árakat ugyanis várhatóan nemcsak maga a kukorica piaci ára, hanem az utóbbi hónapokban rohamosan megugró szállítási költségek is számottevően befolyásolják majd. Délkelet-Ázsiában ugyanis olyan hatalmas kereslet alakult ki bizonyos áruk, főleg a vasérc iránt, hogy ez jelentős mértékben leköti a hajószállítási kapacitásokat, aminek komoly árfelhajtó hatása van. Csak egy példa: idén januárban a Mexikói-öbölből Törökországba szállított gabona hajórakományának díja tonnánként 36 dollárba került, egy hónappal ezelőtt viszont már 85 dollárba. Ennek a folyamatnak mindenképpen következményei lesznek azok számára, akik behozatalra szorulnak. A kereslet alakulásában további fontos tényező az ázsiai térségben beindult gazdasági növekedés. A Kínában, Indiában, Indonéziában tapasztalható fejlődés jelentős keresletnövekedéssel és árfelhajtó hatással jár. Ugyanakkor az előzetes becslések szerint számtalan olyan ország, amely eddig önellátó volt, vagy kukoricát exportált, most várhatóan behozatalra szorul. Ismereteink szerint Törökország, Bulgária, Ukrajna, Románia feltehetően kukoricát lesz kénytelen importálni, sőt a kukorica-exportőrnek számító Fülöp-szigetek is behozatali igényt jelzett. S amint Dél-Magyarországról idejövet láttam, ebben a térségben is sok helyen meglehetősen gyengének mutatkozik a kukoricatermés. Ilyen gyenge növényzetet már nagyon régen láttam errefelé.

Az energianövények iránti kereslet milyen hatással lehet a termékárak alakulására, lévén, hogy sokan attól tartanak, az amerikai piacot megnyitják az energianövények előtt, s így az oda szállított termékeknek szintén árfelhajtó hatásuk lesz.

A bioetanol előállítása egyelőre támogatás kérdése, hiszen ez a termék még mindig drágább, mint a hagyományos kőolajtermék. Ráadásul nem hiszem, hogy az amerikai piacot teljesen megnyitnák erre a célra. Komolyabb esélyeket látok a biodízel gyártásában, Európában már komoly beruházások történtek ezen a területen, mi is ebbe az irányba szeretnénk lépni. Természetesen kemény verseny lesz az energiacélú felhasználásra és a takarmány- vagy élelmezési célokra való felhasználásra termelt kukorica között, de egyáltalán nem biztos, hogy ebben az energiacélú felhasználás lesz a nyertes.

A gabona- és kukoricaárak emelkedése várhatóan komoly hatással lesz az állattenyésztés költségszintjére, s minden bizonnyal kemény szelekciót okoz majd a termelők között…

A sertéstenyésztésben minden bizonnyal valóban komoly állománycsökkenések is bekövetkezhetnek. A szarvasmarháknál anynyival kedvezőbb a helyzet, hogy a takarmányárak összetevőinek változásakor a tenyésztőknek jóval nagyobb választási lehetőség áll a rendelkezésre, hogy az árnövekedés hatásait a takarmányadagon belül más komponensekkel ellensúlyozni tudják. Ráadásul az utóbbi két évben jelentős keresletnövekedés mutatkozik a tej iránt is, aminek mindenképpen árfelhajtó hatása van és lesz. Kínában például az elmúlt időszakban 300 ezer holstein típusú tehenet vontak be a termelésbe, ez is jelzi, mekkora a kereslet. A tejáraknál tehát a jövőben is növekedés várható.

Prognosztizálható-e a gabonafélék és a kukorica év végi világpiaci ára?

Konkrét árat nem mondanék, de a számítások azt mutatják, hogy a jelenlegi árszinthez viszonyítva még további 10 százalékos növekedéssel számolni lehet. Amint már említettem a szállítási költségek alakulása is jelentősen befolyásolja ennek az alakulását, s ezek az előrejelzések szerint kb. jövő év márciusáig várhatóan nem fognak csökkenni. (szilvássy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?