A páhoki füstölt túrót szerette

Vaszary Kolos (1832–1915) bíbornok, hercegprímás kötődése a történelmi Felvidékhez igen kedvező volt. Áldozatkészséggel támogatta a nagyszombati és a pozsonyi katolikus tanítóképzőt, 1893-ban Léván polgári leányiskolát létesített és nevéhez fűződik a modori Orsolya-rendi iskola alapítása is.

Vaszary Kolos (1832–1915) bíbornok, hercegprímás kötődése a történelmi Felvidékhez igen kedvező volt. Áldozatkészséggel támogatta a nagyszombati és a pozsonyi katolikus tanítóképzőt, 1893-ban Léván polgári leányiskolát létesített és nevéhez fűződik a modori Orsolya-rendi iskola alapítása is. Számos templom restaurációján kívül pedig legszebb alkotása az új verebélyi templom volt, amelyet 1901. augusztus 15-én avattak.

A bíbornok-hercegprímás ifjúkori, tanári pályájának első állomása Komárom volt, ahol 1854–1856-ig tanított magyart, latint, történelmet, földrajzot és természetrajzot is. Pappá 1855-ben szentelték Pannonhalmán. Ámde kanyarodjunk még előbbre, Vaszary Kolos diákéveinek kezdeti szakaszához, amikor még a győri Benedek-rend diákja volt. A bencés rend is tartotta magát hazafias hagyományaihoz, 1848 szeptemberében a katonaköteles korban levő növendékeket a haza védelmére bocsátotta. A pannonhalmi főiskoláról 1849 áprilisában a hazabocsátott 18 növendék között volt Vaszary Kolos is. Ám gyönge, vékony testalkata miatt nem volt katonának való...

Egyik kortársa feljegyezte róla, hogy igen jókedvű, élénk fiú volt, és eszes jó tanuló. Különben önérzetes, kötelességtudó jellemét még a családi otthonból, Keszthelyről örökölte. „Amije volt, szívesen megosztotta, s különös passziója volt, ha a páhoki kemény füstölt paprikás túróval kedveskedhetett társainak.”

Nos, ennek néztünk utána, mármint a páhoki kemény füstölt paprikás túrónak. Levélben fordultam Alsópáhok polgármesteréhez, és megkértem, ha van rá mód, adjon némi felvilágosítást a bíbornok-hercegprímás ifjúkori ínyencségével kapcsolatban. A válasz hamarosan megérkezett, Lázár László polgármester úr levelében az alábbiakat közölte: „Érdeklődésemre egy 88 éves hölgy elmondta, hogy emlékezete szerint az 1930-as évekig készítették és fogyasztották a füstölt túrót, főleg a hamvazószerdától kezdődő böjti időszakban. Elkészítésének módja a következő volt. A házilag előállított túrót ízlés szerint sózták és paprikázták, majd szilvás gombóc alakúra és nagyságúra formálták. Ezt követően az ún. szabadkéményes konyha füstelvezető részébe felfüggesztett deszkára összehajtott drótot tettek, és erre rakták a füstölendő túrógombócokat. A füstölés több napon át addig tartott, amíg a gombóc belseje teljesen száraz nem lett. Az így elkészült túró 1-2 hétig is fogyasztható volt.” Nem marad más hátra, mint hogy a polgármester úr tájékoztatóját és a páhoki kemény paprikás túró receptjét megköszönjük. Talán akad majd ügyes kezű és vállalkozó szellemű háziasszony, aki a leírás szerint a kemény túrót, vagyis a füstölt sajtot házilag elkészíti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?