<p><span id="ctl05_lbLead">A legrégibb muzulmán sírokat tárták fel Franciaországban, az ország déli részén fekvő Nimes-ben. A három sír az első jele annak, hogy a középkor hajnalán muzulmán közösség élt az ország déli részén.</span></p>
A legrégibb muzulmán sírokat találták meg Franciaországban
"Tudtuk, hogy a muzulmánok a 8. században érkeztek Franciaországba, ám bevonulásuknak nem maradt tárgyi nyoma, csak egy kevés kereskedelmi forgalomra utaló pénzérme és cserépdarabok" - magyarázta Yves Gleize antropológus, a francia régészeti kutatóintézet (INRAP) munkatársa, a PLoS ONE tudományos folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.
A három sírt akkor fedezték fel, amikor Nimes egyik forgalmas sugárútja mellett mélygarázst kezdek építeni. A sírok a muzulmán temetkezési rítus jegyeit mutatják: a három férfi holttestét az oldalára helyezték, fejükkel Mekka felé.
A fog- és csontmaradványokból kivont DNS elemzése alapján a férfiak Észak-Afrikából származtak. Egyikük 20-29 éves, a másik 30 év körüli, a harmadik 50 feletti lehetett, sebesülés nyomait nem viselik a maradványok.
A csontok szénizotópos kormeghatározása alapján a férfiak a 7-9. században éltek - közölték a régészek. A három sír felfedezéséig az országban talált legkorábbi muzulmán sír a 13. századból származik, Marseille-ben tárták fel.
Az antropológusok szerint az adatok arra engednek következtetni, hogy a három férfi az omajjádok kalifátusának hadseregében szolgáló berber lehetett Észak-Afrika 8. századi arab hódítása idején.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.