Egész életen át tanulni? Még mit nem, gondolhatnánk eléggé felelőtlenül. Hát nem elég, hogy kijártuk az iskolát, kérdezhetnénk, tegyük hozzá gyorsan, megint csak megalapozatlanul. Bizony ma már korántsem elegendő az az iskolában eltöltött egy-másfél évtized. Az élet ennél jóval többet követel.
A jó munkavállaló holtig tanul
Jobb, ha felkészülünk rá, hogy az egész életen át tartó tanulás – vagy angolszász, egyben divatos megnevezéssel – a lifelong learning egyre inkább átszövi majd életünket. Persze megijednünk sem kell, az utóbbi ugyanis nem az „iskolás” tanulást jelenti, hanem sokkal inkább egy beállítódást, egy szemléletmódot, mellyel képesek lehetünk az újat megérteni, a számunkra hasznosíthatót belőle elsajátítani, alkalmazni. Ezzel nemcsak magunknak teremtjük meg a jobb életet – ami kétségkívül nagyon fontos, sőt elsődleges –, hanem a társadalomnak is hasznosabb tagja lehetünk.
Tetszik, nem tetszik, az embernek fel kell készülnie arra, hogy élete során akár többször is szakmát kell változtatnia – ehhez nemcsak új ismereteket, készségeket kell elsajátítania, hanem másfajta gondolkodásmódot is. Az egyénnek egész élete során fejlesztenie, képeznie kell önmagát. A meglévő szaktudás gyarapítása, egy esetleges újabb szakképesítés megszerzése már-már elkerülhetetlenné vált. A döntések felelősségének súlya megnőtt, a munkvállalóknak önmaguknak kell megtalálniuk az újabb lehetőségeket. ĺgy kerül előtérbe a felnőttkorban való tanulás, a felnőttképzés.
Milyen előnyei lehetnek tehát az életen át tartó tanulásnak?
Mindenekelőtt új esélyeket teremt azoknak, akik nem tudtak fiatalabb korukban annyit, illetve azt tanulni, amire vágytak, vagy amire a biztos munkahelyszerzés és megtartás szempontjából szükség lett volna. Nem utolsó szempont, hogy az itt kínált képzések időtartama rugalmasabb. Szintén fontos, hogy az egyén változatos szervezeti formákból választhat, megtalálva a számára legmegfelelőbbet. A képzések többnyire figyelembe tudják venni az élet során megszerzett, kapcsolódó jártasságokat, „tudásokat”.
Az Európai Unió által előirányzott tudástársadalomban az oktatási és képzési rendszerek átfogó megújítása, az egységes európai oktatási térség kialakítása alapvető feladat. Ezen belül az egész életen át tartó tanulás központi szerepet tölt be a versenyképesség, a foglalkoztathatóság, a társadalmi befogadás, az aktív állampolgárság és a személyes fejlődés fejlesztésének tekintetében. Ez által hozzájárul ahhoz, hogy mindenki egyenlő mértékben részesüljön a tudástársadalom társadalmi és gazdasági előnyeiből. Emellett egy új tanulási kultúra kialakítását, a kompetencia alapú oktatás elterjesztését helyezi a középpontba. Felöleli az egyén teljes életciklusát. Mindenki számára hozzáférést kíván biztosítani a tanuláshoz, és a tanulás iskolán kívüli formáit is magában foglalja. Tanulásnak tekinti az iskolarendszerű formális keretekben folytatott tanuláson túl, a hétköznapi élet bármely más színterén – például médián keresztül, a munkahelyen vagy a családban – történő személyiségformáló tapasztalatszerzést is. (-cz-e, om)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.