A gyermekek egyharmada elalszik a tanórán

A szabadidő tartalmas eltöltésének sokat emlegetett követelménye nem jelentheti azt, hogy a gyermek űzött vadként érezze magát a szünet nélküli igénybevétel, az egyszerre több irányból ható megfelelési kényszer miatt.

A szabadidő tartalmas eltöltésének sokat emlegetett követelménye nem jelentheti azt, hogy a gyermek űzött vadként érezze magát a szünet nélküli igénybevétel, az egyszerre több irányból ható megfelelési kényszer miatt. A henyélés mellett fontos a tanulás, de nem mehet a szükséges mennyiségű, nyugodt, háborítatlan alvás rovására. Legalább a szünidőben nem, mivel a hétköznapokban sajnos, ez nagyon is gyakran fordul elő. A gyermekek zöme kialvatlan. Egy felmérés adatai szerint egyharmaduk legalább hetente egyszer elalszik az órán, egyötödük elszundít a házi feladat írása közben, valamivel több, mint tíz százalékuk pedig elkésik az iskolából, mert nem bír felkelni reggel időben. Szakértők a televíziót, a számítógépet és az éjszakázást okolják. A 11 évesek átlagban még 8,4 órát alszanak hét közben, a 17 éveseknek azonban már csak 6,9 óra jut egy átlagos iskolai napon. Pedig az iskoláskorúaknak, még a tizenéveseknek is, napi 9–10 óra alvásra volna szükségük. A legértékesebbek egyébként az éjfél előtt alvással töltött órák, melyek reggeli továbbalvással nem pótolhatók. Relaxációval az alvás semmiképpen nem helyettesíthető, legfeljebb csak kis mennyiségű, átmeneti alváshiány. A pihentető, regeneráló hatású éjszakai alvást nem pótolja semmi, még az ugyanolyan mennyiségű nappali alvás sem, figyelmeztetnek a szakértők.

Az alváshiánnyal küszködő fiatalok problémája valószínűleg azzal is összefügg, hogy szinte minden kamasz szobájában, elérhető közelségében vannak különféle elektronikus berendezések, melyek a szórakoztatásukat szolgálják: a tévé, a számítógép, a zenelejátszók. Azok a gyerekek, akiknek több ilyen eszköz van a szobájában, gyakrabban alszanak el az iskolában, mint az átlag.

A kevesebb alvással egyéb veszély is járhat. A kialvatlanság hatására ugyanis megnő az éhségérzetért felelős hormon szintje is, így aztán akkor is éhes az ember, ha a szervezetének nincs szüksége táplálékra. Az alváshiánnyal így tehát hosszú távon megnő az elhízás, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések esélye is. Végezetül megállapítható, hogy az alvás mennyisége nagyban befolyásolja az iskolai teljesítményt is. Azoknak a gyerekeknek, akik eleget alszanak, különböző tanulmányok szerint legalább háromszor akkora esélyük van, hogy jobb érdemjegyeket szerezzenek, mint a keveset alvóknak. (-cz-e)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?