Iskolás gyermekünk tegnap hozta haza félévi bizonyítványát, amely sok örömet, de nemegyszer komoly gondot is okoz. Sőt, a két-három elégséges vagy elégtelen osztályzat nem várt meglepetést is jelenthet.
A félévi bizonyítvány
Az osztályzat két tényezőtől függ: a képességtől és a szorgalomtól. A képesség és a szorgalom azonban szerves egészet alkot, kiegészíti egymást. Aki tehetséges, az hamarabb megtanulja feladatát, mint az, akinek gyengébbek a képességei. A képesség szorgalommal fejleszthető. Aki nehezen tanul valamilyen tantárgyat, de időt szán rá, kitartással végül egészen jó eredményeket érhet el. Természetesen ennek a fordítottja is igaz: aki nehezebben tanulja ugyanazt a tantárgyat, és ezt éppen ezért elhanyagolja, lemarad. Ilyenkor érik aztán a szülőket bizonyítványosztáskor kellemetlen meglepetések. Ez azonban nem ok a családi „gyászra”. Nincs ok az aggodalomra akkor sem, ha a gyermek nehezebben tanul. Fontos, hogy a hiányosságot fokozott szorgalommal pótolja.
A mérleg egyik oldalán a szorgalom, a másikon a képesség. Ezt a kettőt kell az osztályzatnak egyensúlyoznia, illetve egyensúlyba hoznia. Éppen ezért a pedagógus joggal követel többet egy jó képességű tanulótól, míg ugyancsak joggal méltányolja a szorgalmat a gyengébb képességűeknél.
A bizonyítvány: figyelmeztetés. De nem arra figyelmezteti a szülőket, ha gyermekük rosszabb osztályzatot hoz haza, akkor lesz nemulass! A testi fenyítés nem jelent segítséget a gyermeknek, inkább félelmet, szorongást vált ki belőle, a tanulás iránt pedig undort és érdektelenséget. A dorgálás, a verés nem oldja meg a problémákat. A feladat a helyes diagnózis megállapítása: miért kapott a gyermek rossz osztályzatot?
A bizonyítvány egy – a szülők felé irányuló – „jelzőberendezés” az iskola részéről, s megbízhatóan szignalizálja, hol van szüksége a gyermeknek a szülő segítségére, támogatására. A végső cél az, hogy gyermekünk jobban, többet tanuljon, értelmi fejlettségéhez mérten sokoldalú ismereteket, szokásokat sajátítson el, és egy életre megalapozódjék a munkához való helyes viszonya.
Az igazi bizonyítvány éppen ezt hivatott elsősorban tükrözni.
A szerző gyakorló pedagógus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.