A diáktüntetések a külvárosi zavargások folytatásai

Párizs. A francia diákok ugyanazt a jövő nélküliség miatti reménytelenséget és társadalmi integráció iránti vágyukat fejezik ki tüntetéseikkel, mint öt hónappal ezelőtt a külvárosi fiatalok rombolásaikkal – véli Francois Dubet szociológus a Le Monde és a Libération című napilapoknak adott szombati interjújában.

A társadalom semmilyen jövőképet nem képes felmutatni a diákok számáraČTK/AP-felvételA fiatalok integrációjával foglalkozó szakértő szerint a tüntetések alapérzése, hogy a társadalom a fiatalokat kizárólag fogyasztóknak és diákoknak tekinti, és semmilyen jövőképet nem képes számukra felmutatni. Emiatt egy egyszerű technikai intézkedés – nevezetesen az első munkavállalási szerződésről szóló törvény – szimbolikus tétet nyert a társadalomban.

Franciaországban a fiatalok csak bizonytalan, néhány hónapra szóló állást vagy gyakornoki státuszt kaphatnak, és a társadalomban éles határvonal alakult ki azok között, akiknek van állása, és így megkezdhetik önálló életüket, lakást bérelhetnek és kölcsönt vehetnek fel, illetve a külvárosok és a középosztályhoz tartozó diákok között, akiknek létbizonytalansága egyre nagyobb – emlékeztet a szociológus.

Novemberben először a már leszakadtak lázadtak fel: megmozdulásuk a veszélyes elemek klasszikus szociális lázadása volt, akik törnek-zúznak elégedetlenségüket kifejezve. A munkaügyi reform ellen jelenleg a középosztály tüntet. A külvárosi fiatalok úgy gondolják, a diákokat jobban becsüli a társadalom, a diákok pedig attól tartanak, hogy a közéjük keveredő külvárosiak a rendőrséggel összecsapnak, és hátráltatják a megmozdulások célját. A szakértő szerint valójában ugyanazt a félelmet fogalmazza meg mindkét tiltakozási hullám: a diákok attól félnek, hogy a külvárosi fiatalok után társadalmilag ők is leszakadnak.

1968 emléke

Az 1968-as romantikus diákláza-dás burzsoá fiataljainak még fogalma sem volt a munkanélküliségről. Az 1945-től 1975-ig tartó Dicsőséges Harminc Év folyamatos társadalmi haladása alatt a szabadságért lázadtak fel. Az azóta kiharcolt szabadság a gazdaság és a szociális kérdések terén mára regressziót eredményezett.

A Marianne című politikai folyóirat szerint a diáktüntetések vagy klasszikus politikai válságba fognak torkollni, amely a törvény visszavonását és esetleg Dominique de Villepin miniszterelnök lemondását eredményezi, vagy egyre nagyobb szociális jelleget öltenek, és így 1968-nál is forradalmibbá válnak, mert a gazdasági rendszer (bizonytalanság, rugalmasság, privatizáció) lényegét érintik. 1968-ban az állam megdöntése állt a lázadás célpontjában, ma a neoliberális logikát kérdőjelezik meg a tüntetők. A külvárosi tiltakozások és az ahhoz hasonló diáktüntetések huszonöt éve tartanak Franciaországban, s valamennyit a szociális nyugtalanság indította el – mutatott rá Dubet.

A tüntetések kifejezetten francia szociális jelensége azzal magyarázható, hogy sem a szakszervezetek, sem a munkáltatók nem tekintették hosszú ideig problémának a fiatalok integrációját és bizonytalan helyzetét. Az oktatás pedig nem igazodik a munkaerőpiachoz: az egyetemisták fele olyan munkahelyen helyezkedik el, amelynek semmi köze a tanultakhoz. Negyven évvel ezelőtt a francia fiatalok 12 százalékának volt csak érettségije, amivel közép- vagy felsővezetők is lehettek. Ma a francia fiatalok hetven százaléka leérettségizik, és utána gyakran bolti pénztárosként tud csak elhelyezkedni.

A francia társadalom tragédiája, hogy bár mindenki elfogadta, hogy a munkahelyeknek rugalmassá kell válniuk, az élet, az oktatás, a bankkölcsön nem vált azzá, s a fiataloknak csak egyetlen vágya van: felnőtté válni és biztos keresettel rendelkezni.

Franciaországban a munkanélküliség elsősorban azért a fiatalokat sújtja, mert a társadalom harminc éve azt gondolja, hogy a válság nem lesz tartós, és mert az intézményesen erős szakszervezet valójában egyáltalán nincs jelen a magánszférában, csak az állami szektorban védi a keménymag előjogait.

A társadalom ahelyett, hogy megpróbálná a fiatalok negyedét érintő munkanélküliségi rátán javítani, nem a szociális viszonyokat vagy a munkáltatókat teszi felelőssé, hanem kizárólag a kívülről jövő globalizációt – véli a szociológus. Franciaországban a hangulat Dubet szerint a 20. század harmincas éveire emlékeztet: a nagyhatalmi státusz elvesztése, a nemzetállam vége, a nemzet süllyedésének érzése határozza meg a társadalom ideológiai hangulatát. A franciák nyolcvan százaléka azt gondolja, hogy holnap nehezebb lesz, és tegnap jobb volt az élet, mint ma. Pedig a statisztikák azt mutatják, hogy tegnap nehezebb volt az élet, a szegényebbek tegnap szegényebbek voltak, s az európai országok közül jelenleg Franciaországban a legmagasabb a születéskor várható élettartam.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?