Házasság? jeligére: „21 éves fiú vagyok, semmi kedvem megnősülni. Különben is úgy tartom, hogy nincs szükség a házasságra. Valahol olvastam, hogy a svédek kommunákban élnek. Nekem ez tetszik, és én is úgy szeretnék élni. Beleborzongok, ha arra gondolok, hogy egy nő mellett kell leélni az életemet. Mi a véleménye a kommunákról?”
A család mindenek felett
Én azt javaslom, hogy jó sokáig ne is nősüljön meg. Kommunákban való együttélési forma valóban Svédországban volt kezdeményezés a házasság intézményének megújítására, de nem vált be. Többek között azért nem, mert a „család” alapfunkcióit nem sikerült megteremteni úgy, hogy működőképes legyen. A család legfontosabb feladata a szocializáció, ami nem más, mint a társadalmi normák elsajátítása azonosulás révén. A család főbb szocializációs funkciói a következők: A család teremti meg a biológiai létfeltételeket (táplálkozás, ruházkodás stb.). A család tagjai között kialakult érzelmi kapcsolatok struktúrája alakítja ki a gyermeki személyiségfejlődés érzelmi alapjait. Ezen belül a leglényegesebb az anya-gyermek kapcsolat, amelynek zavara maradandó személyiségkárosodáshoz vezet. A család tanítja meg a nyelvet mint a kommunikáció eszközét. A család kondicionálja a szokásokat. A család képez interakciós teret a növekvő személyiség számára. A család a személyiségbe motivációkat és ideálokat épít be. A gyermek a családban tanulja meg a szociális viselkedés mintáit, a szerepeket. A szerepek bizonyos társadalmi helyzetekben követendő viselkedések előírásai. A szerepek személyiségbe épülésének mechanizmusa az azonosulás. A család tanítja meg a gyermeket az affektív feszültségek (pl. agresszivitás) szocializált, vagyis szublimált megoldási módjára. A család szocializációs típusai abban különböznek egymástól, hogy szocializációs funkciójukat másképp gyakorolják. Szocializációs típusonként más és más a szülő-gyermek kapcsolat emocionális tartalma, mások az érintkezés formái, a nevelésben érvényesülhet a tekintélyelvűség vagy a demokratizmus, mások lehetnek a büntetés vagy a jutalmazás formái. A motivációk és ideálok, amelyeket kisgyermekkorban a család épít be a személyiségbe, szocializációs típusonként szintén különböznek.
Kedves fiatalember, bármennyire nem tetszik is Önnek a család, a házasság intézménye, el kell fogadnia azt, hogy még jobbat nem találtak ki helyette.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2012. 08.19.
Brooklyn, 2006. december
2012. 08.19.
Fogyasztói hiszekegy
2012. 08.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.