A búza tavaszi gyomirtása

A gabonafélék között a búza gyomszabályozását már a megfelelő vetésforgó kialakításával el kell kezdeni. A sikeres védekezés ezen felül a megfelelő termesztéstechnológiai eljárások következetes alkalmazásán alapszik.

Itt fontos szerepet kap az optimális vetésidő, a helyes állománysűrűség és a növényállomány megfelelő kondíciója, amelyet elsősorban optimális tápanyagellátással biztosíthatunk. A hatékony mechanikai módszerek közé tartozik a különböző talajművelési eljárások és a gyomfésűk alkalmazása.

A búza termesztéstechnológiájának fejlődésével napjainkban a hatékony gyomszabályozás legnagyobb jelentőségű eleme a vegyszeres védekezés. A gabonafélék növényvédelmében a gyomok irtására szolgáló vegyszereket különböző időpontokban lehet kijuttatni az állományba. A készítményeket vetés előtti (presowing), vagy vetés utáni – kelés előtti (preemergens), illetve a kelés utáni (postemergens) kezeléssel lehet alkalmazni.

A vetés előtti vegyszeres kezelések a magágy-előkészítés során használt megfelelő agrotechnikai módszerekkel, mechanikai gyomirtással elkerülhetők. Az őszi vegyszeres kezelésre többnyire csak abban az esetben van szükség, ha az enyhe és csapadékos időjárás miatt a gyomok jelentős része kicsírázik, és eléri azt a kritikus fenológiai állapotot, amely után az irtásuk csak nehézkesen és drágán oldható meg. A kétszikű gyomok esetében ez a 2–4 leveles korban, míg az egyszikű gyomnövényeknél az 1–3 leveles, a galaj esetében pedig a 3–5 levélörvös állapotban következik be.

A búzatermesztés gyakorlatában leginkább a tavaszi gyomirtásnak van jelentősége. A kezelések időpontja az alkalmazott készítményektől függően változó, többnyire a növényzet 2–3 leveles állapotától a bokrosodás végéig, a szárba indulás kezdetéig tart. A megfelelő hatékonyság elérése érdekében a következő hatású készítmények alkalmazhatók.

Hormontípusú készítmények és kombinációik

Kiváló hatást nyújtanak a széles levelű kétszikűek ellen. Növényi növekedési hormonhoz hasonló anyagot tartalmaznak, amely koordinálatlan növekedésre készteti az érzékeny fejlettségi állapotban lévő gyomnövényeket. A hatóanyagot a növény a levélen keresztül veszi fel, és az a szállítóereken keresztül szétterjed az egész növényben. Az ilyen növények anyagcseréje rendkívül felgyorsul, amivel a gyökérzet nem tud lépést tartani, és a növény gyakorlatilag megfullad. Az egyszikű növények morfológiai szelektivitással rendelkeznek e készítményekkel szemben, ugyanakkor a hormonrendszerre ható gyomirtókat olyankor kell alkalmazni, amikor a kultúrnövény gyors növekedési szakasza még nem indult meg (bokrosodás végéig). A kétszikű növények mindig érzékenyek az ebbe a csoportba tartozó szerekre. Ennek oka az, hogy a felálló levelű és viaszréteggel borított gabonáról a permetcsepp inkább lepereg, mint a szárhoz derékszögben álló, és kevésbé viaszos, nagy felületű levélről. A hormonhatású készítmények előnye a gazdaságosság, a kedvező ár, jó hatásfok.

Szulfonilureás hatóanyagú készítmények

A szulfonilkarbamidok a gyűrűs aminosavak szintézise által gátolják a fehérjeszintézist, tehát a növekedést. Szelektív szisztémikus, 5 °C hőmérséklet fölött levélen és gyökéren át egyaránt felszívódó herbicidek. A készítmények a kijuttatás után egy-két óra elteltével felszívódnak, a gyomok elhalási folyamata azonban hoszszabb ideig (a dózistól, az időjárástól, a hőmérséklettől, a talaj pH-tól függően), általában 7–17 napig tart. A keskenylevelű kétszikűek és az egyszikűek ellen tökéletes hatékonyságot nyújtanak. Ezek a készítmények a hormonbázisú és kontakt szerekkel is kombinálhatóak. Előnyük, hogy kis dózisban is hatékonyak, rendkívül nagy a biológiai hatékonyságuk. Hátrányuk, hogy 5 °C alatt lassan vagy egyáltalán nem képesek hatásukat kifejteni, s mivel nincs növekedés, így nincs mit gátolniuk. Legnagyobb jelentőségük, hogy a hormonellenálló keskenylevelű kétszikű gyomokat (kamilla, pipitérfélék) kiválóan irtják.

Karotinszintézis-gátlók és kombinációik

Hatóanyaguk a klorofil elővegyületének képződését gátolja. Hatékonyságuk kevésbé függ a klimatikus tényezőktől. Kontakt hatású készítmények, amelyek hatékony és gyors megoldást jelentenek a gyomokkal szemben. Kezelést követően, a perzselő hatásnak köszönhetően a gyomnövények rövid időn belül elszáradnak. A magról kelő kétszikűek ellen jó hatást mutatnak. Kiváló a hatékonyságuk a ragadós galaj ellen, bár gyenge állományban a fejlettebb galajok újra kihajthatnak. Ezek azonban a betakarítást többnyire már nem zavarják. (sz-ada)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?