London. Brit tudósok megtalálták a valaha élt legnagyobb ízeltlábú kövületét, egy 2,5 méteres skorpióét. A kutatók véletlenül bukkantak rá a hajdani tengeri skorpió hihetetlen méretű ollójára, és az alapján becsülték meg, hogy az állat 2,5 méter hosszú lehetett.
2,5 méteres skorpió
„A felfedezés azt bizonyítja, hogy 390 millió évvel ezelőtt minden bizonnyal a pókok, rovarok és rákok egyaránt sokkalta nagyobbak voltak ma élő rokonaiknál, sőt nagyobbak még annál is, mint ahogy eddig gondoltuk” – számolt be Simon Braddy, a Bristoli Egyetem paleontológusa. „Egy ideje már tudjuk, hogy léteztek óriási százlábúak, hatalmas skorpiók, csótányok, elefántnyi szitakötők, de csak most láttuk a saját szemünkkel, hogy milyen őrületesek méreteik”.
„Ezek a skorpiók kannibálok voltak, a nagyobbak megették a kisebbeket. Ez nyilván hozzájárult a testméretek növekedéséhez. Állandó fegyverkezési versenyben álltak egymással” – teszi hozzá a kutatás vezetője.
Braddy és két kutatótársa a Brit Királyi Akadémia folyóiratában publikálta felfedezését. „Ezek a skorpiók valószínűleg – természetes ellenségek híján – évmilliókig uralkodó fajnak számíthattak. Végül aztán csak a hatalmas méretű halak – fogaikkal és állkapcsukkal – okozhatták végzetüket” – mondja Jeorg W. Schneider, a Freibergi Bányászati Akadémia tudósa.
Az értékes leletre a tudósok egy németországi kőbányában akadtak, amely egykor sekély vizű, mocsaras folyótorkolat lehetett.
A kissé pontatlan néven tengeri skorpióknak nevezett eurypteridák a földtörténet kambrium és perm korszakaiban éltek. Négy pár lábbal és egy pár – lábakból átalakult – mellső ollóval rendelkeztek.
Valószínűleg ők az ősei minden ma élő skorpiónak, ráknak, póknak és atkafélének – így a kullancsoknak is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.