Elhunyt a fényművészet magyar úttörője

dd

Elhunyt Csáji Attila Munkácsy-díjas festőművész, grafikus, fényművész és holográfus. A szepsi születésű, nemzetközileg is elismert alkotó nyolcvanöt éves volt. 

Felmenői Szepsiből származnak, ahol édesapja református lelkészként szolgált. Ő maga nyolcéves koráig Kassán élt, ahonnan a családot kitelepítették Magyarországra. Az egri tanárképző főiskolán szerzett rajzszakos diplomát. Az 1960-as években indult neoavantgárd stílus egyik fő képviselője és avangárd kiállítások szervezője lett, tevékenységét külföldi ösztöndíjakkal támogatták. Számos innovatív kezdeményezésbe fogott és több új intézményt alapított, illetve segített újraindítani.

Művészi érdeklődése tudományos kutatásokkal egészült ki. A hetvenes évektől a Központi Fizikai Kutatóintézet, valamint Kroó Norbert, a magyar lézerkutatás vezetőjének támogatásával tanulmányozta a lézerkép-alkotás lehetőségeit. Kikísérletezték és 1980-ban szabadalmaztatták a szuperpozíciós módszert, amely egy új képi transzformációs eljárás. Csáji Attila a lézert, mint új fényforrást kezdte el használni. Az eljárás során a lézerinterferenciákat átértékelte, így figuratív-emblematikus képeket hozva létre, amivel végtelenített, organikus struktúrákból álló lézershow-kat tervezett. A Massachusetts Institute of Technology – a világ első mediális kutatóintézete – fényművészeti munkássága alapján tagjai közé választotta. 

A módszer kifejlesztéséhez festőként közelített. Erről így vallott lapunknak tíz évvel ezelőtti pozsonyi kiállításán: „Döntően az érdekelt, hogy miként változtatható a laboratóriumban látott véletlenszerű jelenség a képi gondolkozás eszközévé. A lézerfényt mint a vizuális kifejezés anyagát kívántam megismerni, ahogy megismeri a szobrász a márványt, de míg ott mesterek tudásának évezredes tapasztalata segít, ez a terület a 70-es években lényegileg szűz terület volt. Azt kívántam feltárni, hogy a lézer egyes fénytulajdonságaihoz, ezen belül monokromatikusságához, s ebből fakadó interferenciaképességéhez milyen képi lehetőségek kapcsolódnak.” 

Csáji Attila innovatív műveit világszerte több mint ötszázötven tárlaton mutatták be. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?