London. A savas esők megritkulásával az ipari országok folyói és tavai barnára színeződtek, de ez nem a szennyezés jele, hanem egy természetesebb, iparosítás előtti állapoté – mutatták ki brit szakemberek.
Miért barnák a folyók?
A savas esők a hetvenes években voltak a leggyakoribbak – miattuk erdők, tavak, sőt épületek mentek tönkre –, de ma már szigorúbbak a szabályozások, ezért váltak ritkábbá, de csak a fejlett országokban. Savas esők lényegében főként a szén elégetése során a légkörbe jutó szennyező anyagok (kén, nitrogén) miatt keletkeznek, akkor, amikor ezek reakcióba lépnek a vízzel.
A legtöbb ember az elszíneződést szennyeződésnek hiszi, de ez tévedés. Ugyanakkor a víziparnak elég sok pénzt kell költenie az elszíneződés eltávolítására is – mutattak rá a szakemberek.
Mindazonáltal az elszíneződés újabb problémákat is okoz, így például egyes helyeken alig engedi a felszín alá hatolni a napfényt, emiatt a növényekben sem képes olyan mélyre hatolni, mint korábban – mondják a kutatók.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.