Az Orvos Szakszervezet bírálja a kormány tervezett konszolidációs intézkedéseit

Peter Visolajský

Az Orvos Szakszervezet (LOZ) bírálja a kormány egészségügyet érintő konszolidációs terveit, mert további orvosok fognak külföldre távozni miatta. A szakszervezet kezdeményezéséhez csatlakozó orvosok felmondják a túlórázást a kórházakban, és további lépéseket is tervez a LOZ – erről pénteki sajtótájékoztatójukon számoltak be a szakszervezet képviselői.

„A LOZ felszólítja a kormányt, hogy ne rombolja tovább a 2022-ben aláírt memorandumot, amely 2100 kórházi orvos felmondásának visszavonását követően a szociális békét volt hivatott biztosítani, és a szakszervezet nyolc követelésének fokozatos teljesítésével javítani a válsághelyzetben levő egészségügyön. Az orvosok készek arra, hogy a törvényben megszabott kereten felül ne vállaljanak túlórát és sürgősségi ügyeletet. Az egészségügy az egyetlen ágazat, ahol a kormány ún. konszolidációs csomagja csökkenti a béreket, beleértve az elkövetkező éveket is. Már most is rengeteg orvos és nővér hiányzik a rendszerből, és a csomaggal a kormány azt éri el, hogy ezután Szlovákia más országok számára fog képezni orvosokat és nővéreket” – jelentette ki Peter Visolajský, a szakszervezet elnöke.

Azt is hozzátette, a LOZ is tisztában van azzal, hogy szükség van a konszolidációs csomagra, de felfoghatatlannak tartja, hogy miért az egyébként is kevés egészségügyi dolgozón akar spórolni a kormány. „Ezekkel a lépésekkel a pénzügyi csoportoknak segít a Fico-kormány, nem a pácienseknek, felrúgja a szociális békét, külföldre üldözi a megmaradt, tapasztalt kórházi orvosokat és nővéreket, és a fiatalokat is” – tette hozzá Visolajský. Felszólította a kormányt, hogy módosítsa a javaslatát.

A LOZ bírálja a kórházak részvénytársaságokká alakításának tervét is. „A jelenlegi helyzetben a részvénytársasággá alakulás nem más, mint az állami kórházak privatizálására tett kísérlet” – tette hozzá a szakszervezet.

A kormánykoalíció kedden ismertette konszolidációs intézkedéseit, melyek révén 2,6-2,7 milliárd euróval csökkennének az államkassza kiadásai, és jövőre a GDP 4,7%-ára csökkenne a hiány. Az intézkedések között szerepel az egészségügyi dolgozók bérének alacsonyabb, 3%-os valorizálása, és a kórházak részvénytársaságokká alakítása.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?