Legfőbb ideje eltávolítani az idősebb fák nagyobb ágait. A juhar és a nyír azonban kivétel, mivel ezek a fajok nedvet (nyírvíz) termelnek, ami már kora tavasszal élénken csordogál a vágási felületen. Ezeknek a fáknak a metszését a nyár közepére időzítsük.
Nagy fák ágainak eltávolítása
Ügyeljünk arra, hogy a lehulló ág ne sértse meg a fa lejjebb fejlődött ágait vagy alatta a növényeket, bokrokat. Ilyen esetben a levágandó ág közepére erősítsünk kötelet. A kötél másik végét kössük egy magasabban elhelyezkedő ágra, lehetőleg hosszú szárral. A levágott ágat a kötéllel lassan eresszük a talajra. A 2–3 centiméternél vastagabb ágakat kézi fűrésszel távolítsuk el. Az egykezes, hajlított pengéjű kézifűrész 8–10 centis ágvastagság esetén is használható, és szűk helyekre, egymásra ránőtt ágak közé is befér. A legtisztábban és a legkényelmesebben az oda-vissza vágó fűrészekkel lehet dolgozni. A létrán állva, különösen nedves, párás időben ne használjunk elektromos fűrészt, mert földelésük gyakran nem megfelelő. A fűrészelést a törzstől távol, az ág elágazásoknál kezdjük el. Az első bemetszést az ág alsófelén ejtsük. Olyan mélyen metsszünk be, amíg a lehajló ág a fűrész pengéjét be nem szorítja a két metszlap közé. Az alulról kezdett vágással megelőzhetjük, hogy az ág repedve törjön, ami balesetet, illetve kéreg- és háncssérülést is okozhat. A következő vágást az előzőtől 3–5 centiméterrel az ág vége felé, felülről lefelé végezzük el, egészen addig, amíg az ág leesik.
A művelet utolsó szakasza a megmaradt csonk eltávolítása. Hosszabb ágdarab esetében ezt is több lépésben, szintén két bemetszéssel végezzük el. Az utolsó vágást az ágalapon, az ág növekedésével ellentétes irányban, a lehető legkisebb csonkkal, és metszési felülettel végezzük. A „tarisznyaakasztó” csonk lassítja a sebforradást, és segíti a korhadást. A metszlap széleit már feledésbe merülő szerszámmal, a kacorral igazíthatjuk ki. A munka befejező szakasza a sebkezelés, amelyre több készítmény is a rendelkezésünkre áll.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.