Számos kártevő, kórokozó telel át a fás növényeken, melyek ellen a növények nyugalmi idejében, amikor még „alszanak a fák”, szükséges védekezni. A téli metszés során a fákon maradt moníliás múmiákat, ágakat távolítsuk el, hasonlóan a lisztharmatos vesszőket is.
Mivel permetezzünk?
Számos kártevő, kórokozó telel át a fás növényeken, melyek ellen a növények nyugalmi idejében, amikor még „alszanak a fák”, szükséges védekezni. A téli metszés során a fákon maradt moníliás múmiákat, ágakat távolítsuk el, hasonlóan a lisztharmatos vesszőket is. A fák kérgén, kéregrepedéseiben meghúzódó áttelelt kártevőket ritkíthatjuk mechanikai úton annak drótkefézésével. Ott húzódnak meg a levéltetű tojások, a molylárvák, a takácsatkák tojásai is, a fakérgeken telelnek a pajzstetvek áttelelő alakjai. De a kórokozó gombák és baktériumok közül is számos a fertőzött fás részeken vészeli át a telet. Tavasszal a károsítók felszaporodnak és a fejlődő levelekre telepedve károsítják azokat. A növényvédelmi munka alapját a téli lemosó permetezés alkotja. A téli bő permetlével történő permetezéssel az áttelelő károsítókat elpusztítjuk, és a későbbi fertőzés kialakulásának esélyét csökkentjük. Ha csak rovarkártevők ellen kell védekezni, akkor az olaj tartamú szerek közül válasszunk. Az olajtartalmú szerek alatt a kártevők megfulladnak, elpusztulnak. A kontakt hatású szerek csak ott fejtik ki hatásukat, ahová juttatjuk. Ezeket az eső könnyen lemossa a fák kérgéről. A permetezésre ezért csak a fagymentes, száraz, napos idő alkalmas. Ha a gombák okozta betegség is fertőzte a fákat a kártevők mellett, olyan növényvédő szereket kell választani, mely az olajtartalom mellett gombaölő szert is tartalmaz. Az egyéb, levélfoltosságot okozó gombák, a moníliás betegség és baktériumos betegségek ellen a rézzel kombinált olaj tartalmú lemosó szerek javasolhatók. Ha csak gombabetegségek áttelelő alakjai ellen permetezzük a fákat, a téli lemosó permetezésre lisztharmat ellen valamennyi elemi kén tartalmú permetező szer felhasználható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2021. 03.09.
Vetés és a palántanevelés a kertekben
2017. 04.06.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.