A járművek rendszeres karbantartása egy nagyon fontos művelet, amit sosem szabad figyelmen kívül hagyni. Ha a vezetés során valami furcsaságot érzünk, a szokásoshoz képest másképp viselkedik az autó, például erősebben kell nyomni a fékpedált ugyanolyan hatás kifejtéséhez, akkor mindenképpen szükség lesz egy ellenőrzésre.
Mire kell figyelni komplett fékcsere során?
Van, amikor a komplett fékcsere jelenti a megoldást
Több jel is utalhat arra, hogy ideje a fék egyes alkatrészeit vagy akár az egészet kicserélni, ha más nem, akkor a műszerfalon megjelenő jelzések fogják egyértelműen mutatni a karbantartás szükségességét. A fékcsere egy bonyolult művelet, amely során érdemes a többi alkatrészt, elemet is ellenőrizni. Ezek közé tartozik a gumiabroncs, a felni is, amelyek karbantartásában a Gumiflex is tud segíteni.
Egy átlagos autó élete során többször is el kell végezni ezeket a műveleteket. Igaz, a fékcsere nem egy olyan feladat, amit éves szinten meg kell ismételni. Mondanunk sem kell, hogy a fék milyen fontos szerepet tölt be a hétköznapokban. Ha valami probléma adódik vele, azt szinte biztosan érezni fogjuk vezetés közben. Ilyen lehet az, amikor fékezés közben fékcsikorgást vagy más furcsa zajt hallunk. A féktáv megnövekedése is egyértelműen arra utal, hogy valamelyik alkatrésszel probléma van, esetleg megsérült. A fékpedál intenzívebb használata esetén is minél hamarabb meg kell vizsgálni a fékrendszer állapotát.
A fékbetétek, féktárcsák minősége kulcsfontosságú ahhoz, hogy biztonságosan tudjunk közlekedni minden nap, függetlenül attól, hogy rövidebb vagy hosszabb útra indulunk. A betéteket általában gyakrabban kell cserélni, mint a strapabíróbb tárcsákat. A féktárcsákat ráadásul nem lehet a fékbetétek egyidejű cseréje nélkül javítani. A csere elvégzése után erősen ajánlott az első 100 km megtételénél kerülni az intenzív, hirtelen fékezéseket.
Bízzuk szakemberre, vagy otthon is elvégezhető a csere?
A feladatot mi magunk is megoldhatjuk, ha otthon rendelkezünk minden szükséges berendezéssel, szerszámmal és alkatrésszel. Fontos, hogy a beszerzés során kerüljük a feltűnően olcsó féktárcsákat, mert azok nem fogják olyan sokáig bírni. Még mielőtt bármit kicsavarunk, mindenképpen nézzük meg, hogy megvan-e minden szükséges szerszám, ami a művelethez szükséges. Ezek közé tartozik a kulcskészlet, nyomatékkulcs, fémreszelő, szerelőszalag, amplitúdókulcs, fékmosó, fékrendszer kenőanyag és fecskendő.
Tárazzunk be minden szükséges útmutatóból
Ha nem szakemberrel végeztetjük el a komplett fékcserét, hanem otthon a garázsban oldjuk meg a feladatot, akkor mindenképpen szükség lesz egy részletes útmutatóra, leírásra. A fék cseréje egyes modellek esetében teljesen eltérhet, ezért fontos, hogy olyan dokumentációt keressünk, ami az adott autóra illik. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy pontosan mit is csinálunk, inkább keressünk fel egy szakértőt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.