Mikor beteg a rózsa?

A szabadföldi rózsák egyik legjelentősebb kórokozója a lisztharmat, pontosabban ennek speciális változata, a rózsalisztharmat. Nem válogat, egyaránt csúfítja a leveleket, a hajtást és a virágzatot is.

A szabadföldi rózsák egyik legjelentősebb kórokozója a lisztharmat, pontosabban ennek speciális változata, a rózsalisztharmat. Nem válogat, egyaránt csúfítja a leveleket, a hajtást és a virágzatot is. A lisztes fehér bevonat először csak foltokban jelentkezik, majd behálózza az egész hajtáscsúcsot, amitől a szár elgörbül, a virágok torzulnak. A kór téli álmot alszik a rózsarügyekben, és onnan indul fertőző útjára kora tavasszal, az első hajtások megjelenésével.

A megoldás drasztikusnak tűnhet: alapos fazonigazítást kell végrehajtani a rózsatövön. Ha a beavatkozás túl sok lenne lelkünknek, akkor gondoljunk arra, hogy a rózsalisztharmat sem jó a rózsának. A biztonság kedvéért nem árt már rügypattanáskor megkezdeni a vegyi védekezést kén vagy dinokap tartalmú szerekkel, majd nyár elejéig egy-kétszer megismételni a permetezést. Járványra meleg, párás időben nyár elején és végén számíthatunk.

Ha a rózsa levelein 1–2 centis barnásfekete foltok jelentkeznek, akkor nagy valószínűséggel a csillagpenész irtogatja növényünket (diplokarponos levélfoltosság). A beteg levelek lehullanak, ami súlyos esetben – nyár végére – akár teljesen csupasz bokrokat is eredményezhet. A gombás leveleket forgassuk a talajba vagy égessük el. A lisztharmattal egy időben levélfoltosság is előfordulhat, így a két betegség ellen egyszerre is védekezhetünk réztartalmú szerekkel.

A rózsa zöld részeinek foltosodását okozhatja a rózsarozsda is. Az előzőtől azonban könnyen megkülönbözethető: a levél színén apró sárgás, később bebarnuló pöttyök jelentkeznek, s ha megnézzük a levél fonákját, ott a gomba narancsvörös párnácskáira bukkanunk. A beteg levelektől feltétlenül szabaduljunk meg. A levélfoltosság elleni szerek a rozsda ellen is védelmet nyújtanak.

Hűvös, nedves nyarakon gyakori a virágok botritiszes betegsége. A bimbó szétnyílás helyett zárva marad, elhal, vagy ha mégis kinyílik, abban sincs sok köszönet, mert a szirmok foltosak, és szürkepenész borítja felületüket. Ez nem túl esztétikus, úgyhogy ilyen esetben jobb, ha a bimbó ki sem nyílik. Mivel nyaraink egyre melegebbek és szárazabbak, inkább csak üvegházban okozhat ez a betegség nagyobb kárt.

A rózsa védelmében tartsunk be néhány szabályt:

– a beteg növényi részeket mindig ássuk vagy égessük el

– a töveket ne ültessünk állandóan nedves vagy nyirkos helyre

– a laza, szellősebbre metszett rózsát kevésbé fertőzik a gombák, mint egy túlzsúfolt bokrot

– a permetléhez keverjünk tapadást fokozó szert

– a por alakú szerek a rózsát jobban szennyezik, ezért ha mutatós virágokat szeretnénk, inkább folyékony változatot használjunk. (edenkert.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?