A kiültetett meggyfacsemetéket – akárcsak a többi gyümölcsfacsemetét –rendszeres fásmetszésben kell részesíteni, amíg termőre fordulnak. A termő meggyfákat – nagyon helytelenül – nem szokták metszeni, aminek következtében a meggyfák a szomorúfűzre emlékeztető koronaformát vesznek fel.
Metsszük vagy ne metsszük a meggyfákat?
A kiültetett meggyfacsemetéket – akárcsak a többi gyümölcsfacsemetét –rendszeres fásmetszésben kell részesíteni, amíg termőre fordulnak. A termő meggyfákat – nagyon helytelenül – nem szokták metszeni, aminek következtében a meggyfák a szomorúfűzre emlékeztető koronaformát vesznek fel. Ennek oka a következő: a meggyfák termőrügyei az egyéves vesszőkön helyezkednek el. Ha belőlük virág és gyümölcs fejlődött, vagy valami oknál fogva nem hajtottak ki, akkor a helyükön csak egy ripacs marad. A vessző csúcsán mindig hajtórügy van. Visszametszés nélkül ebből mindig hajtás fejlődik, de a hajtás évről évre rövidebb, gyengébb lesz. Mivel a metszetlen vesszők nem vastagodnak meg, a hosszú vesszők egy idő múlva csüngő alakot vesznek fel, hosszan felkopaszodnak, és csak a csúcsukon lesz néhány virág. Ahogy a fa korosodik –a metszés hiányában – úgy lesz rajta egyre több csüngő vessző, úgy néz ki, mint egy szomorúfűzfa. Ezért a meggyfákat minden tavasszal, rügyfakadás előtt meg kell metszeni. Ennek a lényege az, hogy az „ostorokat” oly módon tüntetjük el, hogy a felkopaszodott ágrészt egy, az ágtőhöz közel álló, erős, egyéves vesszőre vágjuk vissza. Ha a felkopaszodott vesszőt metszenénk rövidebbre, akkor nem érnénk el a kívánt célt, hiszen a vesszők oldalán nincsenek hajtórügyek. Az ostorok folyamatos visszametszésével, a befelé növő, az egymást keresztező vesszők tőből való kimetszésével laza, áttekinthető, bőségesen termő koronát alakíthatunk ki. A még nem termő, fiatal meggyfák alakító metszése meghatározza a későbbi életüket és termőképességüket. Erre a metszésre a kiültetéstől a termőre fordulásig minden tavasszal, a rügyfakadás előtt kerüljön sor. Ügyeljünk arra, hogy a fák ágai szimmetrikusan helyezkedjenek el, mert egyes meggyfák hajlamosak a széthasadásra. A termő meggyfák metszését rügyfakadás előtt, vagy a termés leszüretelését követően végezzük el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2021. 03.09.
Vetés és a palántanevelés a kertekben
2017. 04.06.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.