Méhek a szőlőben

Szőlőskertjeinket egész éven át az állatvilág sokféle tagja, madarak, rágcsálók, vadállatok, rovarok látogatják, amelyek a szőlő törzsének, vesszőinek, leveleinek, fürtjeinek, gyökerének károsítói vagy éppen egymás élősködői. Mindig örömmel fedezzük fel a szőlő lombsátrában a rovarokat pusztító madarak fészkét.

Szőlőskertjeinket egész éven át az állatvilág sokféle tagja, madarak, rágcsálók, vadállatok, rovarok látogatják, amelyek a szőlő törzsének, vesszőinek, leveleinek, fürtjeinek, gyökerének károsítói vagy éppen egymás élősködői. Mindig örömmel fedezzük fel a szőlő lombsátrában a rovarokat pusztító madarak fészkét. Ők szedik össze a szőlőben pusztító rovarok lárváit és viszik az eleségre váró fiókáiknak. Hasznos, ha az érett fürtökön egyre több katicabogár közlekedik, mert gyérítik az őszre felszaporodó atkákat, tetveket.

Kevésbé örülünk a nagyobb állatoknak, köztük a nyulaknak, őzeknek, rókáknak, amelyek télen a törzs kérgét rágják, tavasszal lelegelik a friss, még zsenge vitorlákat és hajtásokat, ősszel pedig megeszik az érett fürtöket. Persze, ha csak kóstolgatják azt a növényt, akkor még nincs baj, mert annyi jut nekik is, de a tarra rágott szőlő vagy a szétcsipkedett, szétzúzott bogyó már nagy kár a gazdáknak.

Elkeserítő azonban, amikor az érni kezdő szőlőfürtökön megjelennek a darazsak (Vespa vulgaris). Július végén, augusztus elején az igen korai és főként a muskotályos ízű fajták bogyói zsendülnek, üvegesednek, puhulnak. Még türelemmel várunk, hagyjuk, hadd érjenek. Mire újra kimegyünk a tőkékhez, addigra a darazsak seregestül a szőlőn teremnek és boldogan kirágják a bogyók héját, kaput nyitva a nyaló szájszervű házi méheknek. A méhek ugyan már csak utókárosítók, mégis darazsak segítőtársai a károkozásban. Számos esetben olyan nagy károk keletkeztek már, hogy jogi esetté fajult az ügy. Ilyenkor a méhek védett helyzetbe kerülnek, mert ők a már kirágott bogyókat odvasítják, sőt a finom cukrokat mézzé formálva gyűjtik össze.

A méhek egyébként már virágzáskor is meglátogatják a szőlőtőkéket. Ilyenkor azonban csak nektárt és virágport gyűjtenek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?