Meghalhat-e, aki nem akar élni?

Diane Pretty gyógyíthatatlan betegségben szenved. Az idegrendszerét megtámadó kór fokozatosan képtelenné teszi őt izmai mozgatására, míg elméje és érzékei érintetlenek maradnak. Teljesen épelméjű tehát, de teljességgel tehetetlen is. Meg akar halni, de fizikailag képtelen erre. Férje beleegyezett, hogy segédkezzen öngyilkosságában, de mindketten tudják, ezért börtön vár a férfira.

Diane úgy döntött, hogy nem akar tovább élniFotó: internet Nem tud járni, nem tudja mozgatni a kezeit, a karjait, nehézséget okoz neki a beszéd. Olyan ez, mint csecsemőnek lenni, egy felnőtt ember tudásával és gondolataival – így írja le felesége állapotát Brian Pretty. Diane úgy döntött, a betegség annyira tönkretette életét, hogy nem akar tovább élni. Férje eleinte azt hitte, hogy csak a depresszió beszél belőle, de a nő hajthatatlan volt, így megszüntették gyógyszeres kezelését. Mivel a 43 éves asszony képtelen önállóan véget vetni életének, férjével úgy döntöttek, Brian fog segédkezni neki az öngyilkosságban. Tudatában vannak viszont annak, hogy Brian-t ezért börtönbe zárhatják. Nagyon szeretem a feleségemet és habozás nélkül a helyébe lépnék, ha tehetném – mondta Brian. Hozzátette, hogy semmiképpen nem akarják megszegni a törvényt. Miután a legfőbb brit jogi fórum, a lordok háza is elutasította kérelmét a beteg asszony az Európai Emberi Jogi Bírósághoz fordult: a testülettől a méltó halálhoz való jogot kérelmezi. A strasbourgi bíróság várhatóan április elején hoz döntést Diane Pretty ügyében.

Diane csatája közben március 22-én ítéletével a brit felső bíróság lehetővé tette az eutanáziát: a döntés szerint az orvosok kötelesek lekapcsolni a lélegeztetőgépről egy lebénult asszonyt, akinek gyakorlatilag nincsen esélye a gyógyulásra. Az ugyancsak 43 éves egykori szociális gondozó, akit az újságok csak Miss B.-ként emlegetnek, tavaly bénult meg nyaktól lefelé teljesen, miután a nyakában elpattant egy ér. Azóta egy kórház intenzív osztályának lakója, és – mint a brit sajtóhoz eljuttatott nyilatkozatában fogalmaz – „életminősége elviselhetetlen”. Amikor kiderült, hogy gyógyulására mindössze egyszázaléknyi esély van, bejelentette orvosainak, hogy nem kíván tovább élni, és kéri, vessenek véget szenvedéseinek.

A szellemileg tökéletesen friss Miss B. kórházi ágyán hallgatta végig az ítélet ismertetését, amit zárt láncú videón közvetítettek a kórterembe. A Miss B.-t kezelő orvosok és nővérek között az ítélet hatalmas felzúdulást keltett. Egyikük sem tudja elképzelni – nyilatkozta képviselőjük –, hogy eleget tesz az ítéletben megfogalmazottaknak, és kikapcsolja az asszonyt életben tartó berendezéseket.

A kérelmezőnek igazat adó döntés precedenst teremthet Európában, ahol egyedül Hollandiában nem büntetik a passzív eutanáziát?

Hollandia az első olyan ország a világon, ahol törvényesen lehet eutanáziát alkalmazni, így mostantól a halálos betegségben szenvedő embereknek jogukban áll véget vetni az életüknek. A hétfőn életbe lépett új törvénynek persze szigorú jogi, orvosi, és etikai feltételei vannak. A kegyes halál engedélyezéséhez például két orvos véleménye szükséges, és csak abban az esetben végezhető el, ha a betegnek már elviselhetetlenek a fájdalmai.

A nyugat-európai államokban végzett felmérések szerint az emberek túlnyomó többsége a „kegyes halál“ engedélyezése mellett foglalt állást. Például a németek 73 százaléka óhajtja, hogy törvényileg engedélyezzék az eutanáziát, vagyis azt, hogy a reménytelen betegségben szenvedő kívánságára véget vethessenek életének. A megkérdezettek 25 százaléka foglalt állást az aktív „halálba segítés” törvényi engedélyezése ellen. Ami a „kegyes halál” engedélyezését illeti, a legnagyobb arányban – a megkérdezettek 80 százaléka – a 30 és 49 év közötti korcsoport támogatta. Az ötven éven fölülieknél viszont ez az arány csak 65 százalék volt.

Szlovákiában az eutanázia kérdése nem nagyon foglalkoztatja sem az orvostársadalmat, sem a lakosságot. Bár vannak, akik helyeslik a holland döntést, az orvosok közül többen elutasítják a kegyes halál gondolatát. Nem szívesen beszélnek róla, Pozsonyban a megkérdezett onkológusok még a nevük közlését sem engedélyezték. Tapasztalatuk szerint pedig csak ritkán vetődik fel a betegben a kegyes halál gondolata, ugyanis végig reménykedik, hogy állapota visszafordítható. Baculák Veronika dunaszerdahelyi főorvos véleménye szerint pillanatnyilag a közép-kelet-európai országokban sem a lakosság, sem az orvosok nem érettek arra sem, hogy tárgyilagosan megvitassák az eutanázia kérdését. „Nem tudunk nyíltan beszélni a halálról. Mi például csak most kezdjük érvényesíteni a betegek jogait. Ez annyit jelent, hogy megbeszéljük velük a kezelés menetét és közöljük a beavatkozásokkal járó rizikót. Ha elutasítják pl. a vénás katéterezést, vagy akár a vastagbél-vizsgálatot megpróbáljuk meggyőzni, de nem erőszakoskodunk. Tiszteletben tartjuk akaratát. Néhány éve a halálos betegségben szenvedők hozzátartozóival közöljük a diagnózist, hiszen manapság nagyon fontos, hogy a távozók rendezhessék anyagi ügyeiket, esetleg végrendelkezhessenek. Ha a család felhatalmaz, a beteggel mi közöljük a diagnózist. Az utóbbi években javult a kínok megszüntetésének lehetősége, s ezért a haláltusa is elviselhetőbb. A holland döntés nagy kihívás, ám ismétlem, hazánkban sem az orvostársadalom, sem a lakosság nem érett arra, hogy tárgyszerűen vitatkozzon az eutanáziáról. Fel kell rá készülni, de az első perctől kezdve arra kell törekedni, hogy jó, a visszaélés lehetőségét kizáró törvények szülessenek.” (-it, -erf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?