Már tavasszal fenyegetnek

A káposztafélék nagy szerepet töltenek be étrendünkben. Termesztésük eredményességét sok károsító veszélyezteti. A megtámadott növényi rész ugyanis elpusztul, vagy fogyaszthatatlanná, értékesíthetetlenné válik, ezért a káposztafélék védelmében a károsítók megelőzésére kell törekednünk.

Állati kártevők

A káposztafélék kártevői közül a legkorábban és legjelentősebben a tavaszi káposztalégy károsít. Ellene rendszeresen védekezzünk, mert a kis növénykéket 4–6 leveles koráig fenyegeti. Kárképe messziről észrevehető, a megtámadott növény fejlődésben leáll, levelei ólomszürkévé válnak, lankadnak. Az így károsított fiatal növény gyakran elpusztul. Az idősebb növények lassabban fejlődnek, terméshozamuk csökken. A kikelő nyüvek a gyökeret kívülről hámozgatják, vagy behatolnak a gyökérbe és felfelé haladó járatokat készítenek. Fejlődésük 20–30 napig tart majd a növényt elhagyják, talajba húzódnak, ahol bebábozódnak. Az öntözéses termesztés is kedvez az elszaporodásuknak.

A védekezés fontos irányelvei közé tartozik a vetésforgó betartása is. A kártevő ellen már a palántanevelő ágyakban is rendszeresen védekeznünk kell. A védekezés mindig a tojásrakó legyek ellen irányuljon, ezeket kell elpusztítani. Helyrevetéskor megfelelő védelmet nyújt a Diazinon 10 G granulátum (1 gramm/folyóméter). A kipalántázás és a megilledés után 10–14 nappal a gyökérnyaki részhez bő permetlét juttassunk. Használható erre Diazol 50 EC (0,1%), Basudin 600 EW (0,1%) vagy Pyrinex 25 ME (0,4%).

A tavaszi káposztaléggyel együtt károsítanak a néhány milliméter nagyságú fekete vagy feketesárga csíkos földibolhák, a levéltetvek és a káposztapoloskák. Ezek a korábban felsorolt permetszerek rendszeres használatával távol tarthatók.

A káposztalevéltetvek ellen speciális készítményként használható a Pirimor 25 WG (0,15%) és az Aztec (0,1%), Calypso 480 EC (0,02%), melyek kímélik a levéltetvek természetes ellenségeit. A védekezésekkel egy menetben irtjuk a szintén március végén, április elején megjelenő káposztalepkéket és a repcelepkék hernyóit.

Veszélyes kórokozók

Veszélyes palántaágyi kórokozó a peronoszpóra is. Fertőzése esetén a levelek színén elmosódott szélű szürkés vagy sárgás foltok, a fonákon szürkésfehér bevonat jelennek meg. Érzékeny károkat tud okozni, ellene használjunk Ridomil Gold 42,5 WP (0,4%), Champion 50 WP (0,4%), Dithane DG (0,5%), Folpan 80 VDG (0,2%), Merpan 80 WDG (0,3%), Kuprikol 50 WP (0,6%) készítmények valamelyikét. A permetlébe ajánlatos tapadást fokozó szert, például Agrovitalt (0,05%) adagolni.

Könnyen gyomosodik

Mivel a káposztaféléket tápanyagban gazdag talajokon termesztik, sőt a fejes káposzta alá rendszerint közvetlenül istálló-trágyáznak, megnő a gyomosodás veszélye. A korai káposztafélékben gyakran jelentős mennyiségben megtaláljuk a pásztortáskát, repcsényretket és a vadrepcét. Később azonban gyakori gyomnövény a szőrös disznóparéj, fehér libatop, porcsin keserűfű, az ebszékifű stb. A káposztafélék területén keletkező nagymérvű gyomosodást tehát csak a mechanikai és vegyszeres gyomirtás együttes alkalmazásával lehet megszüntetni.

A helyre vetett káposztafeléknél az alapkezelést a vetés előtt vagy a vetés után, kelés előtt kell elvégeznünk. A káposzta kelése előtt a tábla kigyomosodásakor használhatunk glyfozát hatóanyagú készítményeket mint a Glyfogan 480 FL, Gliaka, Rondup, Kapazin stb. (0,6–1,5 l/ha). A gyomok elszáradása után lehet a talajmunkát kapálást, sarabolást megkezdeni. Közvetlenül a magvetés előtt azonnal 6–8 cm-re a talajba dolgozva, a palánták kiültetése esetén 5–7 nappal korábban használhatunk Triflurex 48 EC, Treflan 48 EC, Triflurin 480 EC (1,5-2,5 l/ha). A vetés után, de legkésőbb 3 nappal később még használhatunk Gesagard 50 FW vagy Prometrex 50 WP (1-1,6 kg/ha), amely jól hat a kelő egyszikű gyomnövényekre is. Figyelem, a készítmény 2005. május 9. után már nem használható (lásd március 18-án megjelent magyarázó írásunkat). E készítményt azonban karfiolba addig ne használjuk.

Palántázott termesztési mód esetén emlékeznünk kell arra, hogy a palánta mindaddig nagyon érzékeny a gyomirtó szerekre, amíg meg nem gyökeresedik. Ezért ha a terület kezd gyomosodni a palánták meggyökeresedése után, főleg a nehezen irtható meszei aszat és a gyakori ebszékifű, a keserűfüvek a gombvirág ellen Cliophar 300 SL és Lontrel 300 (0,4-0,5 l/ha) készítményekkel védekezhetünk. Használhatjuk még a Lentagran WP (2 kg/ha) készítményt a káposzta 2-4 levele után. A karfiolt a túlzott érzékenysége miatt posztemergensen kezelni nem szabad!

A magról kelő egyszikű gyomnövények elleni védekezést a káposztafélék 1–3 leveles stádiumától lehet elvégezni. Itt főleg a kakaslábfű és a muharfélék kelnek nagyobb mennyiségben. Az évelő tarackbúza ellen mindig nagyobb adaggal kell védekeznünk. Megbízhatóan alkalmazhatjuk e gyomok ellen az Agil 100 EC, Targa Super, Gallant Super, Pantera 40 EC és a Leopard 5 EC (0,5–1,5 l/ha) készítményt. Közvetlen eső után azonban ne permetezzünk. A gyomirtó hatása alatt 7–10 napig ne végezzünk mechanikai gyomirtást.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?