A szőlőmolyok rendszeresen károsítanak az ültetvényekben, házikertekben. Károsításuk évenként, területenként eltérő.
Már most ajánlatos permetezni
Nálunk károsító fajták
A tarka szőlőmolynak három, a nyerges szőlőmolynak két nemzedéke fejlődik ki. Az előbbi a melegebb, szárazabb évjáratokat, az utóbbi a hűvösebb, csapadékosabb klímaviszonyokat kedveli. A tarka szőlőmoly rajzása idén május első napjaiban kezdődött, két héttel később jelent meg a nyerges szőlőmoly. Az első molynemzedék a szőlő termésére és a hajtásaira rakja tojásait, a második és a harmadik nemzedék csak a fürtökre.
A tarka szőlőmoly első nemzedéke 7–9 nap alatt fejlődik ki a lerakott tojásokból, a második 5–7, a harmadik 7–12 nap alatt. A nyerges szőlőmoly első nemzedékénél az embrionális fejlődés ideje 7–12 nap, a másodiknál 5–10 nap. Ez azért fontos, mert a károsítás a lárvák megjelenésével kezdődik. Az első nemzedék károsítását a fürtökön a szövedékfészkekből ismerjük fel. A második és harmadik nemzedék lárvái a szőlőszemek belsejében károsítanak, rágásukkal utat nyitva a szürkepenésznek. A fiatal lárvák kártétele alig, illetve csak nagyítóval érzékelhető. Tehát a védekezés optimális időpontja éppen akkor van, amikor a tünetek még nem láthatók. A védekezés azért is időszerű, mert amikor a tünetek már jól láthatók, a permetezés – bármilyen készítményt választunk – hatástalan.
Mikor védekezzünk?
A védekezés legalkalmasabb időpontját az illatszercsapdákba befogott egyedszámok alapján határozhatjuk meg legmegbízhatóbban. Ezért fontos, hogy a csapdák a rajzás várható időpontja előtt már a helyükön legyenek, és azokat a szüretig folyamatosan üzemeltessük. A tarka szőlőmoly esetében a lárvakelés az első jelentősebb mennyiségű lepkefogását követő 9-dik napon kezdődik. Ebben az időben a leghatékonyabb a kártevő elleni védekezés. Azaz fölösleges permetezni az első lepkék megjelenése után, ez a védekezés általában hatástalan, hiszen a legtöbb kontakt hatású permetszer a lárvakelés idejéig már hatását veszti. A tojásrakás és a lárvakelés időtartamáról helyi megfigyelések alapján lehet következtetni, ezt ugyanis az éghajlati és helyi viszonyok nagyban befolyásolják, azaz más az időpont például Komáromban és más Nyitrán. A kártevő második nemzedéke elleni védekezést a szürkepenész terjedése indokolja. (A komáromi régióban a molyok elleni védekezést e hétre kell időzíteni.)
Mivel permetezzünk?
A kitinszintézist gátló készítmények közül nálunk kis kiszerelésben is kaphatók a következők: Dimilin 48 SC (0,03%), Match 050 EC (0,04%), Nomolt 15 SC (0,1%). A permetszert a tömeges lárvakelésig kell alkalmazni. A kitingátló készítmények a tojás–lárva, lárva–lárva átalakulását akadályozzák, ezért kell azokat időben kijuttatni. Mivel e készítmények nem pusztítják a molyok természetes ellenségeit, így az integrált növényvédelemben is használhatók.
A biológiai készítmények közé sorolható a Bacilus thurigiensis hatóanyagú Biobit WP (0,1%) és Biobit XL (0,15%). Mivel nagyon érzékenyek a napfény sugárzására, és hamar vesztenek hatásukból, ajánlatos a permetlébe Agrovital (0,05%) tapadószert keverni.
A hagyományos védekezési módszerek alkalmazásakor a következő készítményeket használhatjuk: Calypso 480 SC (0,02%), Dursban 480 EC (0,2%), Metanion 48 EC (0,2%),Orion 30 EC (0,15%), Pyrinex 48 EC (0,2%), Reldan 40 EC (0,125%), Utracid 40 WP (0,1%), Zolone EC (0,2%). A permetezést a tömeges lárvakelés idejére időzítsük, mert csak ebben az időszakban hatásosak. A permetezést 10–14 nap után meg kell ismételni.
A piretroid hatóanyagú készítményeket (pl. Decis, Fury, Karate, Polytrin, Talstar, Vaztak stb.) a fiatal hernyók ellen, nem célszerű alkalmazni, mert a hasznos ragadozó atkákat és fürkészlegyeket is pusztítják.
A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.