Ravasz Ábel (Híd) romaügyi kormánybiztos a szerdai sajtótájékoztatón. Fotó: Facebook
Szlovákiában hozzávetőlegesen 440 ezer roma él, derült ki az ún. Roma Atlasz legújabb változatából. A roma népesség növekedése azonban egyre lassul.
Az Atlasz frissítését szolgáló felmérést Ravasz Ábel (Híd) romaügyi kormánybiztos mutatta be tegnap. Jelenleg mintegy 440 ezer roma él az országban, ebből 404 ezres csoportot vizsgáltak a kutatás során. „Ezen emberek többsége a településeken integrálva lakik, de azt is látjuk, hogy 57 ezren szegregáltan élnek” – ismertette a kutatás eredményeit a kormánybiztos. Ravasz kiemelte, a roma lakosok száma ugyan évről évre növekszik, de ez a folyamat lassuló tendenciát mutat. „2004 és 2013 között évente átlagosan 8300-zal növekedett ezen közösségek lélekszáma, 2013 és 2019 között ez a szám 7300-ra csökkent” – magyarázta a kormánybiztos azokat az adatokat, amelyek arra a 743 településre vonatkoznak, amelyekben az Atlasz korábbi változatai szerint is romák laktak. „Ez igazolja a szociológusok azon feltevését, mi szerint az országban élő romák populációs görbéje a konstanshoz közelít” – tette hozzá Ravasz.
Csapvíz, kútvíz, nincs víz
Az Atlasz alapján megállapítható, hogy hol hiányzik az infrastruktúra, így az utak, a vízhálózat vagy a csatornarendszer, de a szociális szolgáltatások elérhetőségét is vizsgálták. A kutatás során összegyűjtött adatokat összevetik az állami nyilvántartásokban szereplő információkkal, így például a munkaügyi hivatalok adataival. A kormánybiztos a roma lakosság életszínvonalának érzékeltetésére az Atlasz adatai közül az ivóvízhez való hozzáférést emelte ki. Eszerint a dokumentumban szereplő 804 településen élő romák 68%-a vezetékes vizet, míg 16%-a saját kutat használ. További 10% nyilvános kúthoz fér hozzá. „6 százalék azonban csak nem standard ivóvízforrással rendelkezik, ami 23 ezer embert jelent” – ismertette Ravasz, és azt is elmondta, 27 olyan település van, ahol nincs semmilyen ellenőrzött ivóvízforrás. A kormánybiztos azonban kiemelte, egyre több roma telepen érhető el a vezetékes víz.
A magyar ajkú romák
Az Atlasz szerint hozzávetőlegesen 60 ezerre tehető a magyarul beszélő romák száma. „Feltételezem, hogy a valós szám ennél magasabb, hiszen közülük sokan élnek olyan közösségben, ahol nem a magyar a romák általánosan használt nyelve” – mondta Ravasz. Hozzátette, a magyar ajkú roma közösségek, főleg az ország középső részében, nem telepeken, hanem a településeken belül, szétszórtan élnek. Most ezek a községek is bekerültek az Atlaszba, így az érintett gömöri és nógrádi önkormányzatok is igényelhetnek romáknak szóló támogatásokat. Az Atlaszban az is megtalálható, hol beszélnek magyarul a romák. „Ez nagy mértékben azonos azzal, hol beszélnek magyarul általánosságban, de nem teljesen esik egybe a kettő” – mondta Ravasz azzal, hogy vannak olyan szlovák falvak, ahol a helyi romák magyarul vagy romául beszélnek. A kormánybiztos szerint az Atlasz adatai is hozzásegítenek ahhoz, hogy növelni tudják a romák életszínvonalát, és végső soron ezzel is javítsák a nemzetiségek közti együttélést.
A módszertan
A kutatás most ismertetett változatába azon településeken élő roma közösségek kerültek be, amelyeken a szóban forgó etnikum aránya eléri a 30%-ot, vagy legalább a 30 főt. Az Atlasz összeállításának módszertana szerint azokat a személyeket, közösségeket vették számba, akiket a környezetük is romaként azonosít. Eszerint a metodológia szerint a dokumentumból ugyan kimaradtak azok a települések, ahol alacsonyabb arányban vagy számban vannak jelen a romák, de ez a kormánybiztos szerint nem okoz nagy gondot. „Nem akartunk ilyen mélységekbe menni” – mondta Ravasz, és hozzátette, a személyes adatok védelmére is fokozott figyelmet fordítottak. A felmérés során 1177 települést vizsgáltak. Az Atlaszba azonban csak 804 került be.
A romák által lakott településrészeket több kategóriába osztották. Az első a községeken kívül, szegregáltan élő közösségek, például a roma telepek kategóriája, a második a települések szélén, például a „romasoron” élő roma csoportok esete. De vizsgálták a községek központjában lévő roma közösségeket és a roma többségű településeket, valamint a településeken integráltan élő romák csoportját is.
Az Atlasz legújabb kiadásához az adatokat 2018 decembere és 2019 áprilisa között gyűjtötték. Ebben a munkaügyi minisztérium is segítségükre volt, de az önkormányzatokat és a romaügyi kormánybiztos munkatársait is bevonták. Az adatgyűjtésben a Munka- és Családkutató Intézet is közreműködött. Vizsgálták a városokban, községekben élő romák lakóhelyét, de a lakóházaik alatti telkek tulajdonviszonyainak rendezettségére, a közszolgáltatások hozzáférhetőségére és az infrastruktúra meglétére is rákérdeztek. Az adatok nagy részét később nyilvánosságra is hozzák, ezzel segítve a további kutatásokat.
A Roma Atlasz első változata még 2004-ben készült, amit 2013-ban frissítettek először. Ravasz hangsúlyozta, a most bemutatott kutatáshoz képest, a dokumentum korábbi változatainak módszertana némileg más volt. A mostani felmérésbe olyan települések is bekerültek, amelyek korábban nem képezték a vizsgálat tárgyát. A kormánybiztos szerint így a korábbi adatok csak nehezen hasonlíthatóak össze a mostaniakkal.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.