Perpignan. Tizenhetedik alkalommal tartották meg a dél-franciaországi Perpignanban a „Vízum a képnek” fesztivált.
„Vízum a képnek”
A szervezők ötezer sajtófotó-dossziét kaptak az egész világból. A 30 kiállítás középpontjában Irak, a Gázai övezet, Csecsenföld, az Afrikát sújtó AIDS-járvány és II. János Pál pápa halála áll – írta az El País című spanyol napilap.
Négy kiállítást szentelnek Iraknak a háború utáni helyzetről, a háború következményeiről és a megszállásról. Az egyik legérdekesebb sorozat Paul Fuscónak, a Magnum Fotos riporterének a munkája. Ő az Egyesült Államokban meglehetősen tabunak számító témával foglalkozott: az Irakban meghalt amerikai katonák temetését fotózta. A riportot csak egyszer közölte a Mother Jones című San Franciscó-i lap, amelynek Michael Moore, a neves író-filmrendező a kiadója. Ezek a képek is arról tanúskodnak, hogy az Irakban állomásozó amerikai katonák közül sokan a szegényebb rétegekből verbuválódnak. Lynsey Addario, aki az idén megkapta a fiatal riporterek Fujifilm-díját, a sebesült amerikai katonákat fotózta, akiket Bálád városában ápoltak, majd a németországi Landstuhl kórházába kerültek.
A fel-fellángoló konfliktust ábrázolta Heidi Bradner (Panos Pictures), aki tíz év óta kíséri figyelemmel a csecsenföldi háborút. Alexandra Bulat fotóriportjának alanyai pedig a kabuli és bagdadi nők, akiket ma is sújtanak az iszlám szigorú törvényei.
A fesztivál tisztelettel adózott Eddie Adams, az AP hírügynökség múlt év szeptemberében meghalt fotósa előtt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.