<p><strong>Negyvenöt évvel a történtek után mihez tudná hasonlítani azt a napot, amikor katonaként megérkezett Vietnamba? – kérdezem tőle Karlovy Vary idei fesztiválján, ahol életművéért Kristályglóbuszt kapott, egy másikat pedig ő maga adott át A nagy füzet producerének, Sőth Sándornak.</strong></p>
Vendégünk Oliver Stone
Csak egy kafkai rémálomhoz. De nem hibáztathatok senkit, mentem, mert menni akartam. Én már csak kint, az események kellős közepén döbbentem rá, hogy engem is bedarált egy óriási gépezet, amely pénzt csinált a háborúból. Bár sebesülten tértem haza, nem ez volt a legnagyobb bajom. A háború okozta trauma sokkal fájóbb sebeket ejtett rajtam.
A Hirosimára ledobott atombombához milyen igazságot köt?
Az amerikaiak még mindig azt hiszik, ez az embertelen tett az Államok biztonságát szolgálta. Szerintem a kormány ezzel akarta megijeszteni a szovjeteket.
Játékfilmjei mellett az elmúlt években több dokumentumfilmet is készített. Előbb a palesztin–izraeli konfliktusról, aztán a dél-amerikai politikai helyzetről, majd Kubáról és Fidel Castróról, akit – akárcsak a Nobel-díjas író, Gabriel García Márquez – ön is a barátjának tekint. Árulja el, miért szimpatizál a Comandantéval?
Diktátor vagy nem, az biztos, hogy erős ember. Hogy finoman fogalmazzak: ő sem lelkesedik az amerikai politikáért. Sőt még abban is egyezik a véleményünk, hogy Kennedyvel nem végezhetett egy magányos gyilkos golyója.
A teljes interjút lapunk holnapi számában olvashatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.