Dolly Parton mégiscsak elfogadta a jelölést (Fotó: TASR/AP)
Újabb nevekkel bővül a dicsőségcsarnok
A szűkített listán szereplő tizenhét előadó és zenekar közül hetet választott ki idén a Rock and Roll Hírességek Csarnokának (Rock and Roll Hall of Fame) kuratóriuma.
A legfurább felvezetőt Dolly Parton produkálta, aki márciusban kijelentette, hogy nem kér a dicsőségből, mivel country-előadóként távol érzi magát a rock and rolltól. Pár napja azonban tisztelettel elfogadta a jelölést, mondván, utánanézett a dolgoknak, és mégiscsak talált rokon lelkeket az eddig beiktatott előadók között. A 76 éves countrylegenda be is került a nyertesek közé. Az amerikai sajtó azon része, amely korábban „tökös lázadónak” kiáltotta ki Dolly Partont az elismerés elutasítása kapcsán, most nem kíméli őt.
De nézzük a többieket. A brit Eurythmics duónak sincs túl sok köze a rock and rollhoz, bár úttörő jellegű tevékenységük vitathatatlan. A Duran Duranról is elmondható mindez, sőt hozzátehetjük, hogy ők voltak a poptörténet utolsó „fiúbandája”, amelynek tagjai hangszereken is játszottak. A zenekar egyébként a mai napig működik.
Lionel Richie-t talán nem kell bemutatnunk olvasóinknak – ha mást nem, a Hello című dalt mindenki ismeri tőle, aki valaha hallgatott kívánságműsort 2-től 5-ig. A popzenét rockos sémákkal spékelő amerikai énekesnő, Pat Benatar szintén ismert valamennyire tájainkon, legnagyobb slágere, a We Belong a 80-as években rendszeresen szerepelt az itteni rádiók kínálatában.
Eminem az egyetlen hiphopelőadó a listán, továbbá az egyedüli, aki a 90-es években kezdte pályáját, és megválaszthatósága első évében be is kerül a csarnokba. (A Rock and Roll Hírességek Csarnokába az kerülhet, akinek első lemeze legalább 25 évvel ezelőtt jelent meg.)
A hetedikként beszavazott Carly Simonról főleg azt érdemes tudni, hogy Nobody Does It Better című dalát sokan a legjobb Bond-főcímdalnak tartják. Főleg a 70-es években ért el sikereket olyan saját szerzeményekkel, mint az Anticipation, a Coming Around Again, a You're So Vain vagy a Mockingbird.
A dicsőséglista még korántsem teljes: a „zenei kiválóság” díját Jimmy Jam, Terry Lewis és a Judas Priest zenekar kapja, a „korai hatás” díját Harry Belafonte és Elizabeth Cotten, mellettük a zenészek érdekeit képviselő Allen Grubman ügyvéd, Jimmy Iovine producer és Sylvia Robinson énekes részesül elismerésben.
A beiktatási ceremónia idén sem a múzeumként működő dicsőségcsarnoknak otthont adó Clevelandben lesz, hanem Los Angelesben, november 5-én.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.