TransylMania-örömzene

Örömmel nyugtázom, hogy a verséneklés, illetve az ősi dallam- és szövegvilág megidézése tájainkon jó ideje reneszánszát éli; s kicsit bosszúsan, hogy nem mindig talál értő fülekre.
Március 25-én El ne add az ősi házat címmel a baróti (Erdély) TransylMania együttes adott koncertet Somorján.

Örömmel nyugtázom, hogy a verséneklés, illetve az ősi dallam- és szövegvilág megidézése tájainkon jó ideje reneszánszát éli; s kicsit bosszúsan, hogy nem mindig talál értő fülekre.

Március 25-én El ne add az ősi házat címmel a baróti (Erdély) TransylMania együttes adott koncertet Somorján. A székely népköltést, illetve a magyar költők verseit is megszólaltató, 2002-ben alakult zenekar eddig két hanghordozót adott ki. Az első Legyen úgy, mint régen volt címmel jelent meg, míg a másik albumnak a radnóti születésű Pósa Lajos Anyám intése című versének egyik sora vált mottójává: El ne add az ősi házat. Mindkettő születésénél Koltay Gergely, a Kormorán együttes vezéregyénisége bábáskodott. Etno-rock – állítják a TransylMania produkciójáról a zenekritikusok; örömzene – mondom én. Olyan, amelyik „lejön” a színpadról, s a zenei élmény csak egyike mindazoknak a benyomásoknak, melyek a hallgatóságot érik (feltéve, hogy nem eleve „benyomva” jönnek a koncertre, mint a somorjai gyerekek egy kicsi, ámde annál zajosabb csoportja – mert így a varázs menthetetlenül elvész). A mindenféle népi fúvós hangszerek és hegedű által „bolondított” rockzene sajátos hangzást kap, s a népi szövegtöredékekből, dalokból összeálló dalszövegek valahogy azt az érzetet keltik, hogy népi kultúránk csak egy van – az pedig egységes, a Kárpát-medence bármely pontján. Egyik-másik dal közösségi tragédiáinkra emlékeztet, ám nem állíthatnám, hogy pesszimisták ezek a szerzemények. Zene és szövegvilág szerencsésen talál egymásra a dalokban, s az első, inkább szövegcentrikus, illetve a második, „még szebben kijátszott” hanghordozó után várom a harmadik, várhatólag tökéletesen kiforrott anyagot (már ha zenében beszélhetünk ilyenről). Somorján a zenekar Cseresznyés Emília (ének), Varga Enikő (ének), Cseresznyés Szilamér (basszus), Hompoth Arthur (dob), Ségercz Ferenc (népi fúvós hangszerek), Orbán Ferenc (hegedű), illetve Tókos Imre (gitár) felállásban lépett színpadra. A több mint kétórás produkciót megelőzően a somorjai fiatalokból verbuválódott Hungaricum adott koncertet; róluk – biztatásul – csak annyit, hogy minden út az első lépéssel kezdődik…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?