Egy látványos, kikapcsoló kosztümös kalandfilm, melynek középpontjában egy bűnöző áll, a legendás Arsene Lupin, a mestertolvaj, mégis végig őérte izgulunk, hogy haja szála se görbüljön, és hogy az a kis karcolás az arcán, amelyet súlyos bunyókban szerzett, behegedjen – egyébként jól áll neki.
Történelem, kaland, romantika
E mostani, pazar kivitelű mozifilm – melyet Jean-Paul Salomé rendezett – gyerekkorától kíséri nyomon a kalandor hős életét. Cseperedő fiúcskaként végig kell néznie apja elfogatását, el kell viselnie annak halálát, majd miután magukra maradnak anyjával, annak meghurcoltatásában is osztoznia kell. Aztán egy snittel előrehaladunk az időben, s hősünket a kaszinók világában, az arisztokraták között ügyesen mozgó társasági emberként látjuk viszont. És innen, a játéktermek világából indul kalandor élete, a lopások sorozata, de nem azért lop, mert anyagiakra van szüksége, hanem mert számára a gazdag dámák kifosztása kaland. (Hogy miből él nagyvilági életet, az viszont nem derül ki.) És van egy másik szenvedélye is, természetesen a szebbik nem. Majdnem a vesztét okozzák: mert két nőt is szeret egyszerre, s azok riválisokként küzdve érte, igencsak üldözik a boszszújukkal. Bár igazi átalakuló művész, úgy vedli le a műbőrét, mint egy kígyó, s bújik egy másik álarcba, vagy ha a helyzet úgy kívánja, női ruhába. Egyvalamibe azonban nem megy bele: bár többször hajszálon függ az élete, soha, egyetlen alkalommal sem próbál meg életet kioltani.
Jean-Paul Salomé e könnyed kalandkomédiába nagyon sokat belerakott: mítoszt, történelmet, romantikát, s a történelmi stílusba megpróbálta beleoltani a modern akciófilmek elemeit. E formabontás eredményezi, hogy hintóval indulnak az elején a kalandok elébe, de a végén már automobillal róják a kilométereket. S a kezdetleges szúró- és lőfegyvereket is felváltják a modern robbanóeszközök, és jól működik a pirotechnika is. Imázsjavítónak meg kitűnő a kék napszemüveg. A film akrobatikája is – a karate-boksz és egyéb ütés-vágástechnikákat ötvöző gyakorlatok – mintha a modern harcművészetekkel mutatna rokonságot. S mindehhez Salomé annyi történést markolt, hogy az ő Arsene Lupin-változatának tartalma elmesélhetetlen. Fel-felvillannak események, de úgy a kezdettől a végig feleleveníthetetlen. Jó elindulni azzal a lassúsággal, azzal a várakozással, amelyet a kezdeti hömpölygő képsorok nyújtanak, aztán jó elmerülni abba a kalandáradatba, amelyek láttán az ember csak kapkodja a fejét, mert újabbnál újabb trükkökkel, ötletekkel képes előjönni Salomé. Ám a végén már belefárad az ember. Várja, hogy itt, most tegyük ki pontot, egy frappáns befejezéssel szabadítsuk meg Arsene Lupinünket a megpróbáltatásaitól. Látványos, de – abszolút irrealitása miatt – fárasztó a megoldáshoz közelítő jelenet, amelyben egymással viaskodó hőseink a meredek sziklafalon csüngnek-lógnak. Itt nem kellett volna nyújtani. Akkor talán frissebben jöttünk volna ki a moziból.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.