Az Európai Bizottság néhány héttel ezelőtt azt jelezte, hogy a két multinacionális lemezcég egyesülése ellentmondana az unió szabad versenyről szóló törvényeinek. Az érintettek azonban fellebbeztek, amelyet követően a bizottság zárt ülésen hallgatta meg a Sony Music és a BMG képviselőit.
Sony-BMG: szabad a házasság!
A Sony és a BMG fúziójával a legnagyobb lemezcég jöhet létre. Az új társaság várhatóan megelőzi a Vivendi leányvállalatát, a Universal Musicot, amely éveken keresztül huszonöt százalékos részesedésével abszolút piacvezető volt. Igaz, a lemeztársaságok nemzetközi szövetségének (IFPI) adatai szerint tavaly másfél százalékkal visszaesett a cég részesedése. Az öt nagy kiadó közül a legkisebb, a BMG viszont erősítette a pozícióját, közel tizenkét százalékra emelte a részesedését a lemezpiacon.
A két cég Magyarországon is a piac meghatározó szereplője. Dénes Tamás, a Magyar Hanglemezkiadók Szövetségének (MAHASZ) PR-vezetője szerint könynyen elképzelhető, hogy az egyesülő társaságok a magyar piacon is megelőzik majd a legnagyobb lemezkiadót, a Universal Music Kft.-t. A társaságok konkrét piaci részesedésével kapcsolatban elmondta, hogy nincs nagy különbség a vezető magyar lemezcégek között. A Universalt további három multinacionális cég, az EMI, a Warner és a BMG követi. Tavaly az ötödik helyre feljött a Hungaroton, a hatodik pedig a Sony volt. Az öt multinacionális kiadó az összforgalom ötvenkilenc százalékát adta. (origo, p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.