A jubileumi turnén három énekesnőt is hallhatnak a rajongók (Fotó: Juhász Katalin)
Randevú az ördögökkel
Ha egy varázsütésre beteljesülne a kulturális miniszter asszony legendás mondása, hogy tudniillik a szlovák kultúra csakis szlovák lehet, és semmilyen más, a Cigánski Diabli az elsők között tűnne el a palettáról. És bizony kár lenne értük.
Először is: kis hazánkban rajtuk kívül alig van olyan formáció a szórakoztató műfajon belül, amely telt házakat csinál minőségi zenével, és külföldön sem kell szégyenkeznünk miattuk. Tudja ezt a diplomácia is, ezért gyakran küldik ki őket fontos nemzetközi eseményekre, reprezentálni az országot Gypsy Devils néven. Eddig nem különösebben érdekelt senkit, hogy a zenekar tagjainak többsége magyar roma.
Tizenhét év alatt bejárták a fél világot, de az itthoni közönségüket sem hanyagolják el. Példa erre a most futó negyvenállomásos turné, amellyel a csapat magyar prímása, Banyák „Picúr” István a 40. születésnapját ünnepli. Legalább is ez a hivatalos verzió – valójában új dalaikat szeretnék megmutatni a rajongóknak. Lemezt felvenni ugyanis tíz éve nincs idejük a sok fellépés miatt.
A turné pozsonyi állomásán jártunk, ahol a műsor háromnegyede tényleg vadonatúj volt, és több kellemes meglepetést is kaptunk. A Sárközi házaspár, Ernő és Silvia tüneményes tehetségű lánya, Vanesa például nem túl gyakran lép fel szülei zenekarával, hiszen ő egy „saját lábon álló” énekesnő, saját trióval és akkora hanggal, hogy ha lenne üvegcsillár a Szlovák Rádió nagy koncerttermében, védőponyvát kellett volna húzni rá.
Unokatestvére, Patkoló Anabela zeneakadémiát végzett hegedűművész, aki nemcsak egy pazar duettet játszott az ünnepelttel, hanem énekelt is, méghozzá három szólamban Silviával és Vanesával. Csodálatosak voltak. És bemutatkoztak a „kisördögök” is, Banyák Picúr István fiai – a tizenegy éves Benjámin cimbalmos lesz (illetve már most is az, és egy Bach-variációt prezentált), Picúrka István pedig nagybőgőzik. Mindketten konzervatoristák. Szóval van utánpótlás, nem kell félteni a szlovák kultúrát. Már csak azért sem, mert a közönségnek mondhat bárki bármit, a közönség ugyanis lábbal szavaz. Megtöltik a termet mindenütt, ahová az ördögök hívják őket.
A Cigánski Diabli virtuóz zenészekből áll, élőben ütősek igazán, mert a hangszeres tudás mellett az összjáték is pazar – a lassítások, gyorsítások, a különböző ritmikai kunsztok, a hangerővel való finom játék, az alaptémákra rögtönzött variációk (ezekben főleg Picúr jeleskedik, de Ernő is pazarul dübörög a cimbalmon), a gradáció, a számok mesteri felépítése és a tűpontos, teljes összhang azokat is meggyőzi, akik szerint a cigányzene mulatókba való. Mert ez sokkal több szimpla mulatozásnál.
A zenekar egyik legérdekesebb, egyben legsikeresebb projektje például Bizet Carmenjének feldolgozása, amelyet úgy formáltak saját képükre, hogy nem silányították le az eredetit. Ugyanezt megcsinálták Haydn, Liszt, Paganini, Dvořák és mások műveivel, beszippantva a komolyzenét saját univerzumukba, és - nem mellékesen - közelebb hozva azt az átlagemberekhez.
A szülinapi turnéval párhuzamosan egy karácsonyi dalokból álló műsorral is járja az országot a csapat, a következő napokban, hetekben több magyarlakta településen is megfordulnak. Isten bizony, nem bánják meg, ha jegyet váltanak rájuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.