Ha azt kérdeznék tőlem, ki aratta a legnagyobb sikert a 31. Pozsonyi Dzsessznapokon, minden bizonnyal a japán zongoravirtuóz Hiromi Uehara és a Spanish Harlem Orchestra nevét említeném elsőként, aztán hozzátenném, hogy valamennyi fellépő hatalmas ovációt kapott a lelkes közönségtől.
Pozsonyi Dzsessznapok a sokszínűség jegyében
A Manhattan hírhedt Spanish Harlem negyedéből érkező 13 tagú salsa-kommandót egyszerűen nem lehetett ülve hallgatni. A zenélés mellett a Puerto Ricó-i kisebbség szószólói is, szívükön viselik a helyi közösség jövőjét, azt akarják, hogy minden helyi muchacho spanyol suliba járjon, olyanok, mint egy Csemadok-éneklőcsoport, már elnézést a hasonlatért.
Hiromi azonban minden szinten tarolt, utólag kérek elnézést a beharangozóban elsütött Vanessa Mae-hasonlatért, ez a hölgy sokkal komolyabb kategória, a szimpla virtuozitáson és a személyes bájon túl valódi invenció és kreativitás is kihallatszik a zenéjéből, melyben sok az improvizáció. Ráadásul a végén mosolyogva dedikált, és mindenkivel fényképezkedett, magánemberként is nagyot domborítva.
Személyes kedvenceim azonban a Franciaországból érkezett Sayag Jazz Machine, akik az underground elektronikus zenét vegyítik a dzsesszel. A samplerről érkező drum and bass ütemekre szaxofonos fújja a dallamot, basszusgitár helyett pedig valódi nagybőgőbe ugrik bele a bőgős, mindenki nagy örömére. Ráadásul egy VJ-t is hordanak magukkal, aki a színpadi történések alapján improvizál képeket a vetítővászonra. Ilyesmi először fordult elő a Pozsonyi Dzsessznapok történetében, a konferanszié, Peter Lipa meg is jegyezte, bizony ezt a műfajt is elérte a modernizáció.
A fiatal nemzedék azonban nem csak „villanyzenében” gondolkodik, példa erre Bolla Gábor, aki tizenhét éves korát meghazudtoló biztonsággal és eredetiséggel fújja szaxofonját. A Bolla Quartet nyitotta a háromnapos fesztivált, megteremtve a kellemes alaphangulatot. Az idei felhozatal minden eddiginél színesebbnek bizonyult, az örökzöldeket és filmdalokat saját fazonjához igazító Stacey Kenttől a műfaj egészére ható David Sanbornon át egészen Pee Wee Ellisig, akit a funky feltalálójának tekint a szakma. Ebben sok igazság lehet, Ellis ugyanis egykoron James Brown zenekarának vezetője és hangszerelője volt, ő fújja például a Get Up, a Sex Machine és a többi világsláger szaxofonszólóját.
Végezetül tegyünk említést a B teremről, ahol idén nem volt akkora élet, mint egykoron, amikor a fesztivál fellépői egymást váltották a két színpadon, mégis különleges hangulat uralkodott a fehér abroszok fölött. A nagyterembe ugyanis tilos volt italt bevinni, a poharakkal érkezők kénytelenek voltak gyorsan elfogyasztani a méregdrágán mért sört és üdítőt, vagy helyet foglalhattak a B teremben, ahol óriáskivetítőn nézhették az átellenben folyó koncertet. Nem egyszerű home-videóról beszélek, magát a csúcskvalitású tévéfelvételt lehetett figyelemmel követni. A Szlovák Televízió ugyanis hat kamerával dolgozott, hogy néhány hónap múlva adásba kerülhessenek a koncertek. A kisterem azonban nem csak enynyit nyújtott, mindhárom estén egy-egy hazai zenekar mutatkozott be: a Nu Nylon Family, a Los Remedios nevű flamenco-jazz formáció, valamint az új reménységnek számító Lucia Lužinská és zenekara. Egyikőjük sem rengeti meg alapjaiban a műfajt, ám palettaszélesítő zeneként abszolúte vállalható, amit csinálnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.