Öt Oscart nyert A némafilmes

Los Angeles |

<p>A némafilmes című francia fekete-fehér némafilm alkotói aratták a legnagyobb diadalt a 84. Oscar-díjátadó ceremónián: a produkció összesen öt Oscart nyert, többek között a legjobb film, a legjobb rendezés és a legjobb színész díját is megkapta.</p>

A némafilmes című alkotás 83 éve az első némafilm, amely a legjobb film kategóriában elnyerte az Amerikai Filmakadémia díját. (1929-ben a Wings című némafilm győzött.) A helyi idő szerint vasárnap este Los Angelesben megrendezett Oscar-gála fináléjában a film alkotói és színészei, köztük Jean Dujardin, A némafilmes sztárja, az első francia, aki átvehette a legjobb színész Oscar-szobrát, együtt ünnepeltek a ceremónia színpadán.

"Szeretem az országukat" - vezette be köszönőbeszédét Dujardin. Felidézte az 1929-es hollywoodi díjátadást, amelyet Douglas Fairbanks vezetett és amely 15 percig tartott, majd franciául kiáltozva adott hangot túláradó örömének.

A húszas-harmincas évek Hollywoodjában, a némafilm korszak végén játszódó történetet Michel Hazanavicius rendezte, aki a legjobb rendező Oscarjával a kezében feleségének, a mellékszereplőként Oscarra jelölt Bérénice Bejónak mint filmje ihletőjének köszönte meg a díját.

A némafilmes az eredeti filmzene és a jelmez kategóriában is megkapta a Filmakadémia elismerését.

A leleményes Hugo, Martin Scorsese háromdimenziós családi kalandfilmje, amelyet A némafilmes legnagyobb riválisaként emlegettek a hollywoodi díjszezonban, ugyancsak öt Oscar-szoborral gazdagította díjainak számát, ám ezek a technikai kategóriákból kerültek ki. Robert Richardson az operatőri Oscart vehette át munkájáért, továbbá a Hugo látványtervezését, hangvágását, hangkeverését és látványeffektusait is nagy presztízsű aranyozott szobrával díjazta a Filmakadémia.

A díjátadó házigazdája Billy Crystal volt, aki utoljára 2004-ben töltötte be ezt a szerepet az Oscar színpadán. "Kilencedszer vezetem az Oscart, nevezzetek csataménnek" - utalt tréfálkozva a Hollywood krémjét felvonultató közönség előtt Steven Spielberg Oscar-jelölt a Hadak útján című első világháborús filmjére, amely egy katonalóról szól. A Brian Grazer rendezte gála rendkívüli látványosságokat kínált, többek között a Cirque du Soleil légi akrobatái lengtek a magasban a közönség feje fölött pár perces lendületes műsoruk alatt.

Meryl Streep, A Vaslady címszereplője 17. Oscar-jelölését ismét díjra váltotta. Streepnek már volt két Oscar-szobra, de a legutóbbit is harminc éve kapta.

"Amikor kimondták a nevem, hallottam, ahogy fél Amerika felsóhajt: ó, ne, már megint ő? De végül is mindegy" - fogalmazott a legjobb színésznő Oscarjával a kezében, majd elmesélte, mennyire nagy megtiszteltetésnek tartja az elismerést, és megjegyezte, milyen nagyra értékeli férje kitartását, a kollégák szeretetét, és a filmezés során szövődő barátságokat.

Egy régi barátja, a maszkmester Mark Coulier A Vaslady című, Margaret Thatcherről szóló filmben végzett munkájáért kollégájával, J. Roy Hellanddal együtt vehette át a legjobb maszk elismerését.

Octavia Spencer A segítségben nyújtott alakításáért a legjobb női mellékszereplő, a Kezdők című filmben játszó Christopher Plummer pedig a legjobb férfi mellékszereplő díját kapta.

A 82 esztendős Christopher Plummer az Oscarok történetében a legidősebb színész, aki elnyerte az Amerikai Filmakadémia díját. Korábban egyszer jelölték Hollywood legrangosabb elismerésére. A kanadai színész a Mike Mills rendezésében készült Kezdők című produkcióban olyan férfit alakít, aki idős korára vállalja fel meleg identitását.

A díjátadó közönsége állva köszöntötte Octavia Spencert, aki a hatvanas években játszódó A segítség című polgárjogi drámával nyerte el a Filmakadémia díját. A 39 esztendős színésznőt a szerepért korábban a Brit Filmakadémia is díjával jutalmazta, valamint a Golden Globe-díjat is megkapta.

A Nader és Simin - Egy válás története a legjobb idegen nyelvű film kategória győztese lett. Aszgar Farhadi filmje egy házaspár válásának történetén keresztül érinti a hagyományok, az igazságszolgáltatás és a férfi-nő kapcsolat témáját a modern Iránban.

A Nader és Simin az első iráni Oscar-díjas alkotás. A film korábban a Golden Globe-ot és számos rangos filmfesztivál, köztük a Berlinale díját is elnyerte.

A díjátadókat következetesen kerülő Woody Allen nevében a Filmakadémia vette át a legjobb eredeti forgatókönyv Oscarját, amelyet a filmes az Éjfélkor Párizsban című munkájáért kapott. A legjobb adaptált forgatókönyv díjáért az Utódok szerzőit, Alexander Payne-t, Nat Faxont és Jim Rash-t szólították a gála színpadára.

Az animációs filmek mezőnyéből a Gore Verbinski rendezte Rango került ki győztesen. A legjobb dokumentumfilm díját pedig a TJ Martin, Dan Lindsay és Richard Middlemas által forgatott Undefeated című produkció vitte el a több mint kétszáz ország televíziójában élőben közvetített ceremónián.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?