Csíkszereda. A Sapientia erdélyi magyar magánegyetem létrejöttével fokozatosan beszüntetik tevékenységüket a magyarországi egyetemek erdélyi távoktatási tagozatai.
Nappali képzéssel
A Szent István Egyetem, illetve elődje, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem tizenkét éve, a Nyugat-Magyarországi Egyetem erdőmérnöki kara pedig 1993 óta működtet távoktatási tagozatot Csíkszeredában a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvánnyal kötött megállapodás alapján. A távoktatási rendszerben agrárközgazdászokat, gépészmérnököket, erdőmérnököket és pedagógusokat képeznek.
György Antal docens, a csíkszeredai alapítvány elnöke szerint a távoktatási formákban diplomát szerzett székelyföldi fiatalok száma meghaladta a hétszázat, s bár idei tanévtől nem indítottak első évfolyamot egy szakon sem, az itt diplomát szerzők száma meghaladja majd az ezret. A távoktatás a „hőskor” volt, a magyar nyelvű szakember-képzést pótolta a Székelyföldön. Most már van lehetőség a nappali képzésre, ami magasabb színvonalon történő oktatást tesz lehetővé – hangsúlyozta. Az alapítvány vezetője hangsúlyozta továbbá, hogy az EMTÉ-n működő szakok közül négy a távoktatási tagozatok letelepítése révén jött létre.
Faragó Sándor professzor, a Nyugat-Magyarországi Egyetem rektora elmondta, hogy a soproni egyetem a környezetmérnöki kar letelepítése mellett az élelmiszertudományi kar beindításához is segítséget kíván nyújtani a Sapientia egyetemnek. Hozzáfűzte, hogy részképzésben is partnerek szeretnének lenni, illetve szerepet vállalnának a doktori képzésben. Korábban hasonló szándékáról biztosította az EMTE csíkszeredai karait a gödöllői Szent István Egyetem gazdasági és társadalom-tudományi karának dékánja, dr. Molnár József is. Az EMTE létrejöttéig volt létjogosultsága a magyarországi felsőoktatási intézmények távoktatási tagozatainak, most lassan át kell adnunk helyünket a nappali tagozatos oktatásnak – mondta. Hangsúlyozta, a Szent István Egyetem továbbra is támogatni fogja az erdélyi magyar magánegyetemet.
Lányi Szabolcs, az EMTE csíkszeredai karainak dékánja azt hangsúlyozta, hogy a magyarországi egyetemek a távoktatási karok létrehozásával és működtetésével segítettek bebizonyítani: megalapozott és jogos az igény a magyar nyelvű felsőoktatásra a Székelyföldön.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.