<p>Első alkalommal mutatják be a nagyölvedi nemzetközi fafaragó szimpózium résztvevői az alkotásaikat a nemrég felújított lévai zsinagóga épületében. A kiállítást pénteken nyitják meg és augusztus végéig várják a látogatókat.</p>
Nagyölvedről a lévai zsinagógába vándoroltak az alkotások
Magyarországi, erdélyi, délvidéki és szlovákiai művészek mintegy százötven alkotása látható Léván, egy részük az idei fafaragó táborban készült. A Lévai Barsi Múzeum és Nagyölved önkormányzata szervezésében nyíló kiállítást pénteken 16 órakor nyitják meg a zsinagógában, ahol a Kötegyáni Baráti Kör Egyesület, KörösArt Művészeti Társaság (Népfőiskola) és a Békés Megyei Képzőművészeti Szabadiskola Egyesület (Kétegyháza) alkotóinak műveit mutatják be. Jaroslav Uhel, a Besztercebányai Bél Mátyás Egyetem fejlesztési dékán-helyettese elmondta, az egyetemről idén tizenhárom diákkal érkeztek, és újdonságnak számít, hogy a fafaragókkal fényképészek és festők is érkeztek. „A művészek – legyenek bármelyik országból, közös nyelvet beszélnek. Itt nincsenek nemzetiségi problémák. A Besztercebányáról érkező fiatalok megtapasztalhatták, hogy a helyiek barátságos, vendégszerető emberek, akik kiváló alkotói légkört biztosítottak számunkra“ – egészítette ki az elmondottakat Jaroslav Uhel. Jana Kožušková és Katarína Luczinkiewiczová egyetemi tanárok szintén részt vettek a munkában, az ő alkotásaik csütörtökön készültek el, és a település központját fogják díszíteni. A fafaragók táborának egyik ötletadója Antala Éva nagyölvedi lelkész és lelkes megvalósítója immár ötödik alkalommal Cseri Zita Nagyölved polgármestere. A rendezvény sikerességéhez hozzájárultak a helyi egyházak, szervezetek és vállalkozók. „A nővéremnek köszönhetően sikerült felvenni a kapcsolatot a magyarországi Kötegyáni Baráti Kör Egyesülettel, annak művésztelepével. A Nagyölvedre látogató alkotók évek óta jártak Magyarországra, és örömmel fogadták a mi meghívásunkat is“ – tájékoztatott Antala Éva.
A Békés megyei Kötegyánban 1997-től működik a Kötegyáni Baráti Kör Egyesület, amelynek egyik alapítója és jelenlegi elnöke Ungvári Mihály. Irányításával a Gyepes folyó elhanyagolt környezetéből – határon átnyúló együttműködési programok során, magyarországi és európai uniós finanszírozással – ökoparkot létesítettek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.