Millenniumi Könyvszemle

Budapest. Az idén Bálint Tibor, Bartis Attila és Garaczi László részesült Márai Sándor-díjban, az elismeréseket a hagyományok szerint a magyar kultúra napján nyújtotta át Rockenbauer Zoltán, a nemzeti kulturális örökség minisztere Budapesten, az Iparművészeti Múzeumban rendezett ünnepségen.

Budapest. Az idén Bálint Tibor, Bartis Attila és Garaczi László részesült Márai Sándor-díjban, az elismeréseket a hagyományok szerint a magyar kultúra napján nyújtotta át Rockenbauer Zoltán, a nemzeti kulturális örökség minisztere Budapesten, az Iparművészeti Múzeumban rendezett ünnepségen.

Az 1995-ben alapított kitüntetés életműért, vagy a díj adományozását megelőző évben megjelent kimagasló értékű prózakötetért, valamint magyar író külföldi elismerést szerzett munkásságáért adományozható.

Mint a méltatás tartalmazza: az 1932-ben Kolozsvárott született Bálint Tibor írói indulását az 1963-ban napvilágot látott Csendes utca című elbeszélések és karcolatok gyűjteménye jelentette.

Hat évvel később jelent meg korszakos nagy regénye, a Zokogó majom, alcíme szerint az Egy élhetetlen család története, amely a XX. század egyik mérföldköve immár a magyar prózatörténetben. Hasonlóan nagy sikert aratott a mű folytatásának is tekinthető regény, a Zarándoklás a panaszfalhoz. Mindkét alkotást nagydíjjal jutalmazta a Román ĺrószövetség. Bálint Tibor jelentős műfordítói munkásságot is folytat.

Bartis Attila 1968-ban született Marosvásárhelyen, családjával 1984-ben települtek Magyarországra. Első kötete, A séta című regénye 1995-ben jelent meg, amelyet 1999-ben német kiadó is közreadott.A kéklő pára című novelláskötete 1998-ban látott napvilágot. A tavalyi ünnepi könyvhét egyik nagy sikere volt A nyugalom című nagyregénye.

Garaczi László 1956-ban született Budapesten. A magyar irodalom újabb generációjának jeles képviselője, a nehezen meghatározható posztmodern egyik vezéralakja.

Első kispróza-kötete, a Plasztik 1985-ben jelent meg. Garaczi László nevéhez olyan kötetek fűződnek, mint a Nincs alvás!, a Bálnák tánca, Mintha élnél, Pompásan buszozunk!

A csodálatos vadállatok című színpadi játékát ez idő tájt Bécsben játsszák.

A Millenniumi Könyvszemle című kiállítást Rockenbauer Zoltán nyitotta meg az Iparművészeti Múzeumban.

A vasárnapig látható bemutatón mintegy 1600 kötet kapott helyett abból a – kulturális tárca támogatásával közreadott – 2000 könyvből, amelyek a millenniumi ünnepségek alkalmából jelentek meg az elmúlt években.

A könyves pályázatokon a hazai műhelyeken kívül jelentős támogatásban részesültek határon túli kiadók is. A könyves mustra anyagában szerepelnek a hazai nemzetiségek és etnikai kisebbségek munkái, valamint megtekinthető a Millenniumi Könyvtár-sorozat 136 kötete is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?